Nouadhibou je najväčší lodný cintorín na svete.

212

Nouadhibou, ktorý sa predtým volal Port Étienne, je druhý najväčší prístav v Mauritánii. Má cez sto tisíc obyvateľov. Je to ale aj miesto, kde hrdzavejú stovky opustených lodí, ide tak o najväčší lodný cintorín na svete.

Mauretánia získala nezávislosť na Francúzsko v roku 1960 a mesto zmenilo meno na Nouadhibou. Mesto ale má najväčšiu slávu za sebou, ľudia aj podniky tu chudobnejú, práce je tu nedostatok a peňazí tiež. Práve preto miestne autority dovolili, aby do tunajších vôd majitelia umiestnili lode, ktorých sa chcú zbaviť.

Najmä v 80. rokoch sa sem schádzali lode z celého sveta, ale už žiadna neodplávala. Likvidácie lode je totiž pomerne nákladná vec, a toto riešenie mnoho lodiarskych spoločností uvítalo. Niektoré lode kúpila veľmi lacno sama Mauretánia, ktorá sa snažila takto vybudovať svoju vlastnú obchodnú flotilu, ale nefungovalo to a väčšina lodí nakoniec zostala, kde bola. Táto prax trvala najmenej tridsať rokov a za tú dobu sa na pobreží zhromaždilo vyše 300 lodí. Nikde inde na svete ich toľko nie je.

Cintorín tak dnes tvoria veľkú časť príjmov pre mnoho chudobných obyvateľov prístavu. Tí pracujú na tom, aby lode postupne rozobrali a predali jednotlivé časti do šrotu. Ide to pomaly a veľmi to nenesie, ale aj to ľuďom stačí. Biológovia tiež zistili, že tunajšie vody obklopené hromadami lodí sa stali veľmi vítaným útočiskom pre niektoré druhy rýb. Tie sa ukrývajú v potopených trupoch lodí i okolitých vodách.

Na druhú stranu cintorín rozhodne nie je nejakou ekologickú oázou. Z lodí uniká olej a nafta, hrdzavé časti tiež k čistote vody neprispievajú. Vláda už roky plánuje s pomocou súkromných spoločností vyčistiť tunajšie vody a zlikvidovať všetky vraky. Zatiaľ ale z týchto plánov nič konkrétneho nevzniklo. Lode tak ďalej hrdzavejú a miestni ľudia ich svojpomocne postupne rozoberajú.