Núdzové pristátie lietadla na portugalskej pláži si vyžiadalo dva životy.

Bola na pláži so svojím otcom. Ten jej povedal, nech uteká do bezpečia, ako najrýchlejšie môže. Kontroloval pohľadom aj ďalšie deti a keď zistil, že sú v poriadku, obzrel sa za Sofinkou. Osemročné dievčatko však spoločne s ďalším mužom († 56) zrazilo lietadlo Cessna s inštruktorom letectva a jeho žiakom, ktorí núdzovo pristáli medzi ľuďmi, ktorí si užívali horúceho leta južne od Lisabonu.

Pri svedectvách z miesta tragédie aj pohľade na video zostupujúceho lietadla na pláž z portugalských médií mrazí.

Jednalo sa o inštruktážny let.

Začínajúci pilot nezvládol situáciu a po zlyhaní motora, stratil kontrolu nad lietadlom. Otec osemročné dievčatá oznámil portugalskému tlače meno svojej dcéry – na portugalskej pláži zomrela osemročná Sofinka. Sám zostáva v anonymite. Druhou obeťou bol Jose Lima († 56).

Zdrvený otec: Dcéru zachrániť nedokázal

K tragédii došlo na pláži Praia de São João v oblasti Costa da Caparica. „Sedeli sme na pláži a ja som sa snažil svojim dcéram a synovcom vysvetliť, čo to je spätný prúd, zrovna sme pozorovali odliv. Jeden z chlapcov si všimol lietadla, ktoré letelo príliš nízko nad hladinou. Povedal som deťom, nech bežia do bezpečia,“ prináša Daily Mail svedectvo zdrveného otca.

„Otočil som sa, aby som pomohol Sofii, ale už som videl, ako ju zasiahlo lietadlo,“ povedal portugalskej televíznej stanici TVI 24. „Išiel som za mužom, ktorý pilotoval lietadlo, povedal mi, že stratil kontrolu nad lietadlom. Mal som ho chuť tresnúť, ale neurobil som to,“ dodal.