Priatelili sa, on s ňou chcel mať vzťah, ale Tereza († 18) Daniela (18) odmietla. Ten sa kvôli tomu pokúsil zabiť, zhltol hrsť jedu na potkany. Dievča ale z hlavy vyhnať nedokázal. Tereza už však nevedela, ako sa ho zbaviť, s kamarátkou preto vymysleli osudovú lož: údajného priateľa Terezy. Iný muž bol na Daniela moc, druhý deň podľa obžaloby svoju nedosiahnuteľnou lásku dobodal…

Od prvého ročníka boli kamaráti, on potom chcel niečo viac. Lenže Tereza Daniela niekoľkokrát odmietla. Zlom nastal v treťom ročníku strednej školy. „Sadli si spolu, on sa jej začal dotýkať, Terce to nebolo príjemné,“ popisovala na súde ich spoločná kamarátka Nikola.
Dan sa zle vyrovnával s tým, že u dievčaťa nemá šancu. „V októbri jej začal hovoriť škaredé veci, že si ona nikdy nikoho iného nenájde, tak sa s ním prestala úplne baviť. S ostatnými sa bavila normálne, jeden spolužiak ju občas vzal okolo ramien, a to Dan moc zle znášal. Vedľa nej to nedával najavo, bol ňou úplne posadnutý,“ povedala Nikola.

 Jed na potkany a  riedidlo 

V novembri sa všetko vyhrotilo, Daniel sa pokúsil o samovraždu. Keď sa nevracal domov, začala ho rodina zháňať. Matke potom oznámil do telefónu desivú správu. „Zjedol hrsť granúl jedu na potkany a vypil čistiaci prostriedok. Nakoniec prezradil, kde je, odviezla som ho do nemocnice,“ vypovedala Danova mama.
Zúfalý čin všetkými otriasol. „Terka sa s ním po tej jeho samovražde začala baviť, všetci hovorili, že to bolo kvôli nej. Zle to znášala. Ešte v januári bola na jeho oslave narodenín, potom už s ním nehovorila,“ povedala Nikola.

 Zmenil sa

Daniel začal užívať lieky, dochádzal na psychiatriu. Lenže sa vraj dosť zmenil. „Začal na mňa byť agresívny, hrubo mi nadával. Zisťovala som, na čo sú lieky, ktoré užíva. Dostával lieky na depresiu, antipsychotiká a lieky na astmu. Dávku na depresie mu zvýšili po tom, čo chcel na vychádzke skočiť pod auto,“ opísala matka.
Aby sa s Terezou už nevidel, prešiel tento rok v apríli Daniel na inú školu. Ani to ale nepomohlo. Všetko vygradovalo posledný májový víkend. Dan bol s kamarátom, tiež Danielom, pomáhali na akci pre deti. „Večer sme popíjali, Dan mi povedal, že Terezu chce zabiť. Neprikladal som tomu žiadnu váhu, obaja sme boli dosť opití,“ opisoval Daniel. Toho teraz polícia stíha kvôli neoznámenia trestného činu, hrozia mu až tri roky väzenia.

 Osudová  lož 

„Vymysleli sme, že má Terka priateľa a že Daniel tak dá pokoj,“ opísala na súde kamarátka Nikola.
Lenže nevinná lož o priateľovi skončila brutálnou vraždou.
Daniel sa podľa obžaloby hneď v pondelok ulial zo školy, išiel za Terezou domov a tam ju dobodal. Útok bol podľa znalcov vedený veľkou silou. O jeho intenzite svedčí aj to, že jedna z rán preťala dievčaťu rebro. Tri rany zo štyroch boli smrteľné.
„Smrť nastala veľmi rýchlo, súdime na časový interval 5 až 7 minút. Je pravdepodobné, že v tejto dobe už bola obeť v bezvedomí,“ povedala znalkyňa Helena Kvapilová.

 Keď nie ja, tak  nikto 

Napriek tomu sa Tereza ešte snažila brániť, mala rezné zranenia na ruke. Lenže šancu nedostala. Zomrela na masívne krvácanie do hrudníka. Daniel z miesta utiekol, rodine a kamarátom napísal, čo urobil. „Keď ju nemôžem mať ja, nebude ju mať nikto,“ napísal a pridal fotku zakrvavených nohavíc.
Všetci tej hrôze spočiatku odmietali uveriť. „Poslal fotku zašpinených nohavíc a že Terku nestihol odfotiť, a pridal že dúfa, že ju to bolelo. Napísal tiež, že nepotrebuje dôvod, že je blázon,“ dodala Nikola.
Na súde Daniel všetko priznal, hrozí mu až 20 rokov väzenia. Súd pokračuje v decembri výsluchom znalcov.