Spojenie sexu a cvičenia zaujíma vedcov už dlho. Prevažne sa zaujímali predovšetkým o hormonálne zmeny vyvolané cvičením. Autori novej štúdie však nechodili okolo a zamerali sa rovno na to, aký vplyv má tréning na mužské sexuálne túžby a život. Ten náročný mu nesvedčí, zistili.

    Doteraz sa výskumníci zameriavali na hormonálne zmeny, ktoré so sebou športovanie nesie. Zistili, že niektoré športovkyne, ako napríklad maratónske bežkyne, potrestal fyzický stres, ktorému vystavujú tela, hormonálnou nerovnováhou. A jej následkom potom boli menštruačné dysfunkcie, znížená schopnosť počatia, ale aj menší záujem o sex.

U mužov vedcov tradične zaujímalo predovšetkým to, aký dopad malo cvičenie na hladinu testosterónu. Denník The New York Times však poznamenáva, že vedci dochádzali k rozličným záverom. Podľa niektorých štúdií mierne množstvo fyzickej aktivity zvyšuje produkciu testosterónu, ktorý by teoreticky mal podporovať sexuálnu túžbu. Iné práce však tvrdia, že dlhé a zničujúce cvičenie množstvo testosterónu redukuje.

Autori aktuálnej štúdie vydanej v magazíne Medicine & Science in Sports & Exercise nechali hormonálne zmeny stranou. Rozhodli sa preveriť, ako rôzna miera a intenzita cvičenia u mužov ovplyvňuje sexuálnu túžbu. Libido.

    Veľa cvičenia potláča libido

Najprv si vedci na športovcov prichystali dotazníky, boli hneď tri. V prvom ich vyspovedali ohľadom ich sexuálneho života, zaujímalo ich napríklad, ako často myslia na sex aj ako často ho prevádzkujú. S pomocou druhého sa pokúsili zistiť detaily ohľadom ich športového programu; ako často, ako dlho a s akou intenzitou svoje telo fyzickej aktivite vystavujú. V treťom skúmali ich všeobecný zdravotný stav a jeho históriu.

S pomocou bežeckých, cyklistických a triatlonistických skupín a spolkov potom dotazník rozhodili medzi športovcov. Na spoluprácu im kývol 1 100 z nich, väčšina bola dlhoročnými športovcami, ktorí sa roky zúčastnili pretekov.

Pri analyzovaní výsledkov vedca samozrejme zaujímalo, aké spojenie medzi intenzitou a dĺžkou tréningu a frekvenciou a kvalitou sexuálneho života dáta prinesú. A jasné modely analýza naozaj vyjavila.
    Čo sa týka libida, boli na tom rozhodne najlepšie tí páni, ktorí si dopriali tréningy miernej alebo nízkej intenzity či doby trvania. Tí vykazovali strednú či vysokú úroveň libida oveľa častejšie ako ich kolegovia, ktorí cvičili urputnejšie či dlhšie. Náročné cvičenie je spojené s nízkym libidom, sú si preto istí vedci.

Sami priznávajú niekoľko limitov, ktoré ich štúdia má. Ich vzorka bola veľmi malá, to po prvé. Nepodložila príčinný vzťah, len súvislosť medzi malou sexuálnou túžbou a intenzívnym cvičením, to po druhé. A nakoniec vôbec nepátrala po tom, prečo by namáhavé športovanie malo libido znižovať.

Napriek tomu ju ich autori považujú za dôležitú. Bola totiž prvá svojho druhu a otvára dvere novým smerom. A vedúci štúdie Anthony Hackney dokonca špekulujú, prečo náročné cvičenie športovcov nízkym libidom trestá. Podľa neho za to môže jednoducho fyzická únava a pokles testosterónu po vyčerpaní.

V otázke plánuje so svojimi kolegami ísť ďalej. Predovšetkým by chceli oveľa presnejšie zachytiť stopu rozličných cvičebných programov, hormonálnych hladín a miery libida. Tiež by chceli objasniť, či má väčší vplyv na pokles libida dĺžka, alebo intenzita cvičenia. Predovšetkým však zamýšľa nájsť bod zlomu, po ktorom sa cvičenie začína prejavovať poklesom sexuálnej túžby.