EPALE ako nová príležitosť pre vzdelávateľov a odbornú verejnosť

1019

Národný ústav celoživotného vzdelávania  realizuje projekt európskej platformy vzdelávania dospelých EPALE (Elektronická platforma vzdelávania dospelých).
   
                 

Európska komisia chce projektom podporiť  komunitu odborníkov v oblasti vzdelávania dospelých cez spoluprácu s ministerstvami, vzdelávacími inštitúciami, odborníkmi a všetkými, ktorí sa podieľajú na vzdelávaní dospelých na Slovensku a v Európe. On-line priestor pre interaktívnu spoluprácu by si mal získať členov svojou jedinečnosťou v kvalite informácií, ako aj aktuálnosťou a ponukou zverejňovania, či prezentovania vlastných aktivít, skúseností a názorov registrovaných členov platformy.

Elektronická platforma EPALE je multilinguálnou a medzinárodnou komunitou s otvoreným členstvom, financovaná Európskou komisiou. Platforma prispieva k zlepšeniu kvality poskytovania vzdelávania dospelých v Európe. Zameriava sa najmä na odborníkov, poskytovateľov vzdelávania dospelých, učiteľov, študentov, výskumníkov, zástupcov akademickej obce, tvorcov politík, dokonca aj novinárov, ktorí pracujú s témou vzdelávania dospelých. EPALE spája celú európsku  komunitu zainteresovaných strán za oblasť vzdelávania dospelých. Týmto sa stáva jedinečným  prostriedkom na výmenu skúseností, informácií a na navigáciu právnymi i politickými opatreniami, pravidlami na národnej i medzinárodnej úrovni. Súčasne sa stáva pre každého jej úžívateľa vhodnou praxou a príležitosťou vyjadriť sa k oblasti vzdelávania dospelých na Slovensku i v Európe.

EPALE-om vznikol rovnocenný priestor na otvorené diskusie prostredníctvom blogov, článkov, prípadových štúdií ako aj sociálnych sietí.  Prostredníctvom Kalendára udalostí môžu užívatelia vyhľadávať odborné podujatia z oblasti vzdelávania dospelých na Slovensku a v Európe a tiež informovať o vlastných podujatiach. Vývoj a najnovšie trendy v oblasti vzdelávania dospelých budú súčasťou pravidelných správ, zatiaľ čo materiály, dokumenty, publikácie, články a voľne dostupné zdroje vzdelávania môžete vyhľadávať v Centre zdrojov, a to vo všetkých 24 jazykoch EÚ.

Ďalšia z iniciatív projektu buduje rozvoj spolupráce so všetkými zainteresovanými stranami, expertmi, ministerstvami, inštitúciami a ostatnými poskytovateľmi vzdelávania dospelých v rámci EÚ. Každý registrovaný člen môže využiť možnosť vyhľadania partnera/ov pre svoje projekty, prípadne môže sám byť oslovený k spolupráci. Aktívne využívanie platformy tak prinesie každému užívateľovi benefit v podobe informácií a kontaktov smerujúcich k originálnemu profesionálnemu rozvoju s podporou komunity EPALE.
Technickú a obsahovú zodpovednosť za fungovanie elektronickej platformy vzdelávania dospelých na Slovensku má Národný koordinátor (National Support Service – NSS), teda Národný ústav celoživotného vzdelávania (NÚCŽV).