Česká hudobná scéna prišla o legendu. Zomrel hudobník Ivan Král († 71), ktorý skladal hity pre svetové hviezdy. Uznávaný multiinštrumentalista hral s hviezdami ako Iggy Pop, Patti Smithová či David Bowie. Informáciu o úmrtí hudobníka na svojich stránkach zverejnil pražský festival Metronome. Podľa tlačového vyhlásenia podľahol rakovine.

„Je nám to strašne ľúto, ale bohužiaľ musíme potvrdiť informáciu, že odišiel Ivan Král. Úprimnú sústrasť rodine aj blízkym priateľom,“ uviedol festival Metronome Prague. Manželka hudobníka Cindy Hudson v tlačovom vyhlásení uviedla, že zomrel vo svojom dome v americkom Michigane, Kráľ prehral boj s rakovinou.
„Nie je ľahké tu zostať sám, šťastnú cestu kamarát,“ smutní jeho priateľ, hudobník Ivo Pospíšil. Správa zarmútila aj skupinu Lucie, ktorá na svojich facebookových stránkach zdieľala smutnú spomienku.

„Moje posledné (virtuálne) stretnutie s týmto skvelým hudobníkom a priateľom pri Krste knihy „Neuveriteľný IVAN KRÁL“ od Honzu Vedrala. Nevedel som, že bol posledný. Vďaka Ivan za vsetko gitary, ktore si mi nahral, ​​za naše debaty a za tvoju nezmazateľnú stopu vo svetovej rockovej hudbe. R.I.P. Ivan Král,“ napísal k fotografii z krstu Královej biografie muzikant Meky Žbirka.
S hudobníkom sa rozlúčil aj bývalý minister a poslanec Európskeho parlamentu Alexander Vondra. „Zomrel Ivan Kral, jediný český rocker, ktorý sa – úplne zaslúžene – presadil vo svete. Čo povedať? Nič. Za neho hovoria hudba a texty, ktoré spieval: R.I.P.,“ napísal a citoval časť textu piesne Dancing Barefoot, ktorú Kráľ napísal spolu s legendárnou rockovou hudobníčkou Patty Smith.

Ivan Král v roku 1966 emigroval do Spojených štátov, kam nasledoval svojich rodičov pracujúcich v službách OSN. Neskôr sa na krátku dobu stal členom skupiny Blondie a v roku 1975 začal sprevádzať speváčku Patti Smithovú, s ktorou nahral štyri štúdiové albumy a napísal pre ňu rad hitov. Po rozpade skupiny sa pridal aj k Iggymu Popovi, s ktorým nahral albumy Soldier a Party. Potom spolupracoval aj so spevákom Johnom Waite a zložil hudbu pre niekoľko filmov.
V 90. rokoch sa začal vracať do rodných Čiech a stal sa vyhľadávaným producentom a koncertným umelcom. Vydal tu niekoľko sólových albumov, dvojalbum Best Of a produkoval albumy česko slovenským interpretom, medzi ktoré vedľa kapely Lucie patrí napríklad Aneta Langerová, Walk-Chock-Ice, Garáž alebo Mňága a Žďorp. Spolupracoval s Jankom Ledeckým, Jiřím Suchým a Mirom Žbirkom. V roku 2001 bol nominovaný na Českého leva v kategórii Najlepšia hudba k filmu Kabriolet. Koncom februára mu malo vyjsť nový album s názvom „Smile“, toho sa však už nedočkal.
Kráľ je mimo iného autorom hitu Dancing Barefoot, ktorý sa dočkal 70 úprav od rôznych interpretov vrátane U2, Pearl Jam alebo Johnnyho Deppa a prestížny časopis Rolling Stone ho zaradil medzi 500 najlepších piesní všetkých čias. Rovnomenný názov má aj dokument, ktorý o Kráľovi natočil režisér Zdeněk Suchý.
„Muzika je šialene jednoduchá a nemá cenu sa v tom hrabať, ako by to bola nejaká symfónia. Buď to tam je, alebo to tam nie je. A hotovo,“ priznal uznávaný multiinštrumentalista v knihe „Neuveriteľný Ivan Král“ novinára Honzu Vedrala.
Publikácia s obsiahlym obrazovým materiálom z Kráľovho archívu rozpráva o jeho úteku z komunistického Československa, kultových miestach, akými boli klub CBGB alebo Hotel Chelsea, o koncertoch Ramones, Kiss či Bruce Springsteena. „Je tam veľa bojov, bolesti a lásky,“ podotkol Kráľ, ktorý v 70. rokoch osobne zažil dobu, kedy sa v New Yorku rodil punk a garážová hudba.
„Ivan sa počas tých dlhých hovorov rozhovoril o veciach, do ktorých sa mu skôr nechcelo. Niektoré príbehy sú úsmevné, ako keď ho Iggy Pop pri natáčaní dosky zamkol do skladu pre upratovačku. Inokedy bolestivé, ako keď došlo k zásadnému rozkolu s Patti Smith. V niektorých chvíľach som mal pocit, že skôr než biografiu píšem filmový scenár. Lenže toto všetko sa naozaj stalo,“ dodal Vedral.