Indiana Jones sa stala v roku 1981, kedy bol premietaný film Indiana Jones a dobyvatelia stratených archý, ohromným hitom. Je im stále, aj keď posledné natočené filmy už nemajú taký úspech ako prvé trojice filmov. Prečítajte si pár zaujímavých detailov, ktoré ste o Indym zaručene nevedeli.

1. Nápad točiť Indiana Jonesa vznikol na Havaji. Tam sa Steven Spielberg a George Lucas stretli, keď tam preberali práve dorobený prvý diel Hviezdnych vojen. Spielberg sa zveril Lucasovi, že by rád niekedy točil Jamesa Bonda. Lucas mu na to povedal, že má niečo oveľa lepšieho. A tak vznikol spoločný projekt Indiana Jones a dobyvatelia stratenej archy.

2. Prvý ponuku hrať Indyho dostal herec Tom Selleck. Tomu to ale zakázala stanica CBS, pre ktorú práve nakrúcal seriál Magnum, P.I.
3. Ikonický sa stal takisto Indyho kostým, ktorý vychádzal z veľmi starých dobrodružných seriálov 30. rokov.
4. V slávnej scéne Studňa duší mal štáb k dispozícii 1000 hadov. Ukázalo sa ale, že to nie je dosť, aby bola celá plocha pokrytá ich telami. Nakoniec ich bolo rozmiestnených na 7000.
5. Pat Roach bol jediným hercom, ktorý si okrem Harrisona Forda zahral vo všetkých troch pôvodných filmoch. Okrem iného stvárnil nemeckého mechanika, ktorý zviedol súboj s Indym v Dobyvateľoch stratenej archy.
6. V scéne, kedy vo Studni duší ležia Indy na zemi a zíza na kobru, bolo medzi ním a hadom umiestnené sklo. Kobra vraj dokonca na Harrisona Forda napľula jed, ktorý skončil na skle.
7. Kostymérka Deborah Nadoolman Landisová mala za úlohu nejako vymyslieť, aby Indyho klobúk vyzeral vyblednutý. Zašpinila ho, zrolovala a nechala Harrisona Forda, aby si naň sadol.
8. Vo filme Dobyvatelia stratenej archy sa objavila ponorka, ktorá hrala „hlavnú úlohu“ v slávnom nemeckom vojnovom filme Das Boot.
9. Slávna scéna, kedy sa Indy stretne s arabským šermiarom, mala byť pôvodne veľkolepým súbojom. Avšak Harrison Ford mal v čase nakrúcania žalúdočné ťažkosti a na vyčerpávajúcu bitku sa necítil. Tak namiesto toho na šermiara vystrelil a táto verzia nakoniec vo filme zostala.


10. Star Wars sa objavili v Indiana Jonesovi. Konkrétne na hieroglyfu vo studní duší boli znázornení roboti C-3PO a R2-D2.