14 ročného chlapca rýchlo popravili, neskôr zistili, že bol nevinný

1403

14 ročný George Stinney bol obvinený z vraždy, súdený iba dve hodiny a poslaný na elektrické kreslo. Po sedemdesiatich rokoch bol rozsudok zrušený a bolo konštatované, že celý súd prebehol zle a išlo v podstate o justičnú vraždu a policajnú svojvôlu. Svoju úlohu hral tiež vzťah belochov k černochom.

Nie je prekvapujúce, že najmladší popravený človek v Spojených štátoch bol černoch, pretože v tejto krajine štatisticky končia černosi oveľa častejšie vo väzení či na popravisku než belosi. Ale vek George Stinneye je úplne šokujúci – iba štrnásť rokov. Navyše išlo o justičný omyl a de facto vraždu.

Stinney žil v malom meste Alcol v Južnej Karolíne. Čierny a bieli obyvatelia boli od seba oddelený železničnou traťou, boli to dva odlišné svety. V meste došlo ku krvavej vražde dvoch bielych dievčat, ktosi ich 2. marca roku 1944 ubil kyjakom. Obeťami boli jedenásťročná Betty June Binnickerová a Mary Ema Thamesová, ktoré bolo iba sedem rokov staré.

Obe dievčatá stretli pri vychádzke na bicykli Stinneyho a jeho mladšiu sestru Aime. Pýtali sa ich, či v okolí nenašli dobošku. To bolo naposledy, čo je niekto videl živých. Ich zmiznutie vyvolalo rozruch, miestny muži, medzi nimi aj Stinneyov otec, sa vydali pátrať po dievčatách. Ich telá boli objavené až na druhý deň, obe mali rozdrvenú lebku.

Lekár vykonal pitvu a stanovil, že dievčatá boli ubité kyjakom alebo kladivom. Okamžite bol zatknutý Stinney, ktorý bol štyri hodiny vypočúvali bez jediného svedka, prokurátora alebo obhajcu. Podľa polície sa Stinney pri tomto rozhovore priznal, že obe dievčatá zabil po tom, čo sa neúspešne jednu z nich pokúsil znásilniť.

Mesiac nato sa v Clardeon County konal nezvyčajný proces, ktorý trval iba dve hodiny. Stinneyov obhajca neurobil prakticky nič, aby svojmu klientovi pomohol. Nedokázal ani predviesť žiadnych svedkov, ktorí by spochybnili policajnú verziu prípadu. Jediným dôkazom polície pritom bolo Stinneyovo priznanie, získané za podivných a nezákonných okolností.

Porota sa radila len desať minút a vyriekla ortieľ trestu smrti na elektrickom kresle. Poprava prebehla rovnako za šokujúcich okolností. Chlapec bol posadený na kreslo pre dospelého, maska ​​určená takisto dospelým mu prekrývala celú hlavu, prvý elektrický impulz ho nezabil a museli nasledovať ďalšie dva. Poprava trvala dlhé štyri minúty.

Až v roku 2014 sa táto justičná vražda začala znovu prerokovávať na popud Stinneyových príbuzných, ktorí tvrdili, že predsa existuje ďalší svedok, ktorým bola Stinneyova sestra Aime, ktorá vždy popierala, že by sa jej brat vtedy niečoho dopustil. Bola celý čas s ním. Rovnako v cele so Stinney zveril spoluväzni, že nikoho nezabil, že ho k priznaniu donútil policajt.

Policajt nováčik zastrelil v Bronxe ozbrojeného 14-ročného chlapca

Prípad roky preskúmavala sudkyňa Carmen Mulelnová, ktorá nakoniec rozsudok zrušila s tým, že bol „neobvyklý a krutý„, a tiež konštatovala, že „došlo k porušeniu práv obvineného, ​​ktoré poznačili celý súdny proces“. Príbuzní rozsudok uvítali, ale je to len malá náplasť na žiaľ, ktorý vtedy museli cítiť všetci. Nehovoriac o desivej hrôze, ktorú si musel pred smrťou aj počas popravy vytrpieť George Stinney.

Ďalšia poprava! Už iba pár hodín zostáva do popravy Robertovi Ramosovi. Zavraždil ženu a deti kvôli milenke