Dvadsaťtriročný Henry Hu denne vypije v priemere päť káv, a tak neznáša, keď musí v kaviarni čakať v rade. Z tohto dôvodu si otvoril vlastný podnik v San Franciscu, v ktorom milovníci kofeinového moku budú čakať len pár sekúnd. O všetko sa totiž stará neuveriteľne rýchly robot.

Cafe X je prvá robotom obsluhovaná kaviareň v USA, ktorá prijíma objednávky zákazníkov prostredníctvom tabletov umiestnených u kiosku. Samozrejmosťou je, že kávu robot vyrába z čerstvo pomletých zŕn z miestnych fariem.
cafe x technologies 02
Robot vykonáva preddefinovanú sadu pohybov, napríklad že má šálku spod dávkovača na mlieko presunúť k oknu, kde stojí zákazník. Počas jednej hodiny je schopný pripraviť 100 až 120 šálok kávy, záleží na zložitosti objednávky. Zákazníci si môžu vybrať značku kávy i množstvo mlieka.

Henry Hu hovorí, že nie je žiadny znalec kávy či odborník na robotiku. Nápad vybudovať Cafe X dostal počas štúdia techniky a podnikania na univerzite Babson College. Oslovil cez internet programátorov z Hongkongu. Pôvodná dotácia 100-tisíc dolárov mu nestačila na realizáciu projektu, a tak musel predať aj automobil.
cafe x technologies 04V súčasnej dobe Henry Hu jedná s niekoľkými tech spoločnosťami v San Franciscu, ktoré chcú mať kiosky Cafe X vo svojich kanceláriách.
cafe x technologies 01