2H+

2963

2H+ patria k dobre známym slovenským hip-hopovým skupinám. Ich album „Taktomalobyťataktobude“ patrí podľa niektorých k low budgetovému priemeru… no a čo album Premium ktorý vyšiel 24.11.2007?  Aký majú naň názor samotní interpreti? 

Prvý album je taký aký mal byť. Je nízkorozpočtový, na vlastné náklady a je to debut. Nový album Premium je výsledok množstva práce, je profe-sionálny so zvučnými menami slovenskej a českej hip hopovej scény, má kvalitný zvuk a dostaneš ho v každom dobrom obchode s hudbou. Skrátka, novým albumom sme si rázne dupli, pretože sme na scéne sedem rokov a bez pochyby sa zaraďujeme týmto albumom medzi elitu.

 

Ako sa vám darí? Nezažívate momentálne uhorkovú sezónu? 

Je pravda, že január je na koncerty suchý a tak to je u každej skupiny. Aspoň je možnosť sústrediť sa na iné veci počas tejto koncertnej odmlky. No od februára by už malo začať pravidelné cestova-nie z mesta do mesta, z klubu do klubu. A cez leto festivaly jak na bežiacom páse.

 

Čo hovoríte na názor, že váš album Taktomalobyťatakto-bude patrí medzi low budge-tovú priemernú tvorbu? Ako hodnotíte Premium v porov-naní s Taktomalobyťaktobude? 

Názory sú rôzne, ale treba priznať, že Taktomalobyťata-ktobude pokrivkával na viacerých miestach. Je to vlastne nultý album, nakoľko vyšiel v malom množstve nosičov a bez distribúcie. Takisto zvuk a produkcie sa dosť prejavili v negatívnom svetle na tomto albume. Ale názov hovorí za všetko, skrátka v rámci možností a je to taká srdcová záležitosť pre fanjšmejkrov našej tvorby. Cd Premium je podstatný rozdiel. Rozpočet na tento album bol niekoľkonásobne vyšší. Máme tam mená hip hopovej scény, ktoré ho posunuli ešte vyššie. Zvukovo je takmer bez chyby, produkčne a téma-ticky rôznorodý. Produkciami prispelo na tento album až sedem producentov. 

 

Ako zvládate negatívnu kritiku na vašu adresu? 

Pokiaľ sa jedná o konštru-ktívnu kritiku, tak si ju berieme k srdcu a pomáha nám na ceste hore. Čo sa týka v hip hope dosť častého „hejtu“, tak ten ostáva ignorovaný z našej strany, pretože vzniká v hlavičkách zaujatých hate-rov, ktorý sa prezentujú spoza svojho PC na hip hopových fórach a výjdu na ulicu a „hate“ sa veľmi rýchlo skončil.

 

Všetci slovenský hip-hoperi sa snažia preraziť s drsnými textami obsahujúcimi vulga-rizmy a urážky slovenských osobností. Snažíte sa raziť si cestu rovnako alebo máte vlastné chodníčky? 

Vulgarizmus je prvok rapovej tvorby. Niekto ho používa viac a niekto menej. Nepoznám skupinu, ktorá by zaraďovala nasilu nadávky do svojej tvorby. V textoch to ide z každého prirodzene a bez cenzúry. V našich textoch sa zopár vulgarizmov vyskytuje. Keď skrátka nadávka viac vystihne alebo podškrtne podstatu myšlienky, tak tam patrí. Veľa ľudí zabúda, že rap nie sú texty o láske ani o krásnej realite. Samozrejme všetko s mierou.

 

Ktorý track patrí k vašim najobľúbenejším? 

Nedá sa určiť vyložene jedna skladba. Na albume Premium je  cenné to, že každý jeden z 19-tich trekov sa vyskytol u niekoho ako najobľúbenejší. Je komplexný a všetky treky sú pre nás rovnocenné. Najpopu-lárnejšie skladby sa u ľudí doteraz prejavili: Show&Biznis, Čo ovláda nás, Rovnakí, Žijem pozitívne, Chorý výlet a Príbehy nočnej ulice.

 

Konkurencia v brandži, ako vychádzate s ostatnými skup-inami? 

Slovenská scéna sa nám v poslednej dobe vyčlenila na zopár konkurenčných skupín. Kto sleduje toto dianie, tak určite vie presne o aké sa jedná. Snažíme sa vychádzať s každým, i keď ako hovorí otec Orion: „ Nemôžeš byť s každým kamarát.“

 

Ako je to s vašou hranosťou, ste spokojný alebo by sa na tom ešte dalo popracovať? 

Klipový singel Barová celkom slušne stále rotuje na Music Boxe. Rádiové single sme doteraz ani neriešili. Slovenské rádiá a slovenský hip hop, to nejde moc dokopy. Snáď sa zobudia v budúcnosti a začnú hrať aj to, po čom je dopyt.

 

S ktorým svetovým interpretom by ste najviac chceli spolupracovať? 

Britney Spears. Má nádherný dlhý účes, ideálnu postavu a kariéru, za ktorú sa nemusí hanbiť.

 

Neplánujete vyskúšať anglické texty a preraziť tak aj mimo slovensko-českého trhu? Napríklad v USA? 

Anglické texty necháme na starosť radšej kolegovi Helicovi. Ináč žije ešte vôbec? 

 

Zamestnáva vás len muzika či máte okrem nej aj „normálne povolania“? Čo plánujete do najbližšej budúcnosti?

EP Bar Element a klip Barová už čo-to prezradili o našich ďalších aktivitách. Pôsobíme ako barmani a preto sa táto sféra prejavila aj na našej tvorbe. Tento rok je na pláne sólo album jedného z členov, množstvo koncertov a spolu-prác.