30 tonový vráskavec dlhoplutvý zmietol turistov na kajaku ako hračky. „Zabil by nás, keby chcel,“ hovorí Tom

3236

Tom Mustill (35) z Veľkej Británie podľa svojich slov odmalička miluje veľryby. Nič na tom nezmenil ani incident, keď vráskavec dlhoplutvý vyskočil z vody a tvrdo dopadol na kajak, z ktorého Tom morské tvory pozoroval. Naopak – Brit o udalosti nakrútil dokument a vraj nemá problém do kajaku vliezť znova.

Pozorovanie morských gigantov (dĺžka až 17 metrov a váha do 30 ton) v americkej Monterey Bay sa Tomovi skoro stalo osudným. Jeden z mierumilovných gigantov totiž vyskočil z vody a dopadol na kajak, v ktorom sa plavil Tom s kamarátkou Charlotte. „Mysleli sme, že umrieme,“ vracia sa Tom ku tri roky starému incidentu v rozhovore pre server Sun Online.

Veľrybia matka nechce opustiť svoje mŕtve mláďa, zrejme otrávené plastami

Dospelý vráskavec dlhoplutvý  váži okolo 30 ton. Keď sa teda taký kolos znenazdajky objavil nad hlavami Toma a Charlotte, ostatné turisti dvojicu moc šancí na prežitie nedávali. „My sme sa ale nebáli, na to ani nebol čas,“ hovorí Tom s odstupom času.

Brit zo svojej pamäti spomienky na incident nikdy nevymaže. „Vyskočil z ničoho nič. Bol obrovský, neuveriteľne veľký. Jeho telo zakrylo slnko a vrhlo na nás tieň. Vo vzduchu bola cítiť rybina,“ opisuje Tom dramatické okamihy. Dvojica mala šťastie, že veľryba nezasiahla kajak celou váhou svojho tela, ale len do neho plesla plutiev.

Tom si okamih nárazu nevybavuje, prišiel k sebe až pod vodou, kde dráma pokračovalo. Ako sa totiž vráskavec  ponáral do hlbiny, voda tiahla Toma za ním. „Bol som si istý, že umriem. Takú silu som v živote necítil, podvodné prúdy sa so mnou hrali ako s handrovú bábikou,“ hovorí.

Šok pre dvoch juhoafrických jachtárov – veľryba na palube