7 najväčších lekárskych klamstiev! Neverte doktorom všetko, čo hovoria …

816

Čo považuje za sedem najväčších lekárskych klamstiev a mýtov?

1. Supermoderný technológia je požehnanie!

OMYL! Na základe dát z Nemecka sa ukázalo, že drahé katétre používané na vyšetrenie srdca napáchajú viac škody ako úžitku! Z 900 000 pacientov, ktorí tam ročne zákrok podstúpi, ešte žiadnemu katéter život nepredĺžil. Naopak každému šiestemu priniesol ďalšie komplikácie!
Riešenie: Požiadajte o názor ešte jedného lekára. Možno zistíte, že operácia nebude nutná.

2. Najnovšie metódy vyšetrenia sú aj najlepší!

OMYL! Nové spôsoby diagnostiky chorôb často vystavujú pacientov nezdravému žiarenie, používané kontrastné látky napríklad zaťažujú obličky. Moderné vyšetrenie navyše často objavia vedľajšie diagnózy, pritom sa väčšinou jedná len o drobnosti, ktoré neohrozujú zdravie.
Riešenie: Keď vás praktický lekár pošle k odborníkovi, spýtajte sa ho, ktoré vyšetrenia sú pre vás nevyhnutné podľa neho.

3. Pacient je vždy prioritou!

OMYL! Máloktorý lekár si nájde čas na rozhovor s pacientom. Často majú nabitý rozvrh a klientov odbijú. Väčšina srdcových chorôb je ale daná zlým životným štýlom. Keď ho váš lekár nepozná, nemôže vám dlhodobo pomôcť.
Riešenie: Nebojte sa pýtať. Ako praktický lekár, tak odborník by vám mali podrobne vysvetliť všetko, čo vás ohľadom vášho zdravotného stavu zaujíma.

4. Lieky pacientom vždy pomáhajú!

OMYL! Ľuďom sa predpisuje zbytočne moc liekov. Dôvodom je, že to vyžadujú. V dnešnej uponáhľanej dobe je skrátka jednoduchšie prehltnúť pilulku na zníženie cholesterolu, ako zmeniť stravovacie návyky. Najnebezpečnejšie je, keď ľudia takých liekov kombinujú viac.
Riešenie: Pri nových problémoch sa napred spýtajte lekára na možné vedľajšie účinky a kontraindikácie liekov, ktoré vám odporučí.

5. Prevencia je nutná na prežitie!

NIE VŽDY! Napríklad záťažové EKG má zmysel len u pacientov, ktorí majú problémy. Väčšina lekárov považuje za nevyhnutné len mamografické vyšetrenie prsníkov a kolonoskopii.
Riešenie: Naučte sa načúvať signálom svojho tela, spoznáte tak včas, že je niečo zle.

6. Krátke pobyty v nemocnici nám uľaví!

OMYL! Uľaví ak tak  zdravotným poisťovniam! Dnešná »úsporná« turbomedicína škodí najmä kardiakom. Myslí si, že ich stav nie je vážny a často čoskoro spadnú späť do nezdravého životného štýlu, čím si privádza ďalšie ťažkosti.
Riešenie: Vždy trvajte na stacionárnom rehabilitačnom opatrení. Svoju chorobu tak spoznáte lepšie a sami sa naučíte brániť jej návrate.

7. Infarkt myokardu je len mužská záležitosť!

OMYL! U žien je infarkt uvádzaný ako príčina úmrtia dokonca častejšie ako u mužov. Príčinou je spravidla príliš neskoré rozpoznanie problému alebo moc silné fajčenie.
Riešenie: Ženy by mali brať vážne aj nevysvetliteľné nevoľnosti a pocity slabosti bez typickej bolesti na hrudi. Praktický lekár by ich v takomto prípade mal vyšetriť pomocou EKG.