Teraz už bývalý viceprezident banky ruského plynárenského koncernu Gazprom, Gazprombank, Igor Volobujev utiekol z Ruska na Ukrajinu, kde vstúpil do radov kyjevskej domobrany, aby bránil svoju vlasť so zbraňou v ruke, uviedol ruský server The Insider. Volobujev v interview, poskytnutom The Insider a ukrajinskému serveru Liga.net, uviedol, že Gazprom najskôr priamo riadi ruský prezident Vladimir Putin. Vyslovil podozrenie, že niektoré samovraždy vysoko postavených ruských manažérov z poslednej doby, napríklad prvého viceprezidenta Gazprombanky Vladislava Avajeva či hlavného účtovníka plynárenskej spoločnosti Novatek Sergeja Protoseni, boli v skutočnosti zamaskované vraždy.

Vladislav Avajev

Avajev sa zastrelil tento rok 18. apríla v moskovskom byte. Denník Moskovskij komsomolec napísal, že bankár spáchal samovraždu po tom, čo niekoľko hodín mučil svoju manželku, ktorú podozrieval z cudzoložstva. Nakoniec zavraždil ženu aj postihnutú trinásťročnú dcéru, kým skoncoval sám so sebou.

O deň neskôr policajti vo vile v španielskom meste Lloret de Mar, kde Protosena trávil s manželkou a dcérou veľkonočné sviatky, objavili telá manželky a dcéry s bodnými ranami. Protosenu potom našli v záhrade obeseného na strome; vedľa ležali zakrvavený nôž a sekera.

Sergej Protoseni s rodinou

„Neverím, že mohol zabiť ženu a dcéru. Myslím, že to bolo zinscenované,“ povedal Volobujev o Avajevovi. Je podľa neho možné, že „o niečom vedel, a tak sa stal nebezpečným“. Podobne je to s Protosenovým prípadom. „Sú to podivné príbehy. Neverím v samovraždu,“ povedal.

 „Nemohol som už v Rusku vydržať“ 

Gazprombank, na ktorú je napojená aj spoločnosť Novatek, je jednou z kľúčových inštitúcií Putinovho režimu. Európa práve cez túto banku platí za ruský plyn, pripomenul server Liga.net.

Ruské zverstvá na Ukrajine! Všetkých zastrelil, znásilnil, najedol sa a teraz za to dostane medailu!

Volobujev v Gazprombance pracoval šesť rokov ako expert na vzťahy s verejnosťou a 16 rokov riadil tlačové oddelenie banky. Po vypuknutí vojny Ruska proti Ukrajine si zbalil veci a 2. marca odišiel z Moskvy. Teraz podľa svojich slov žije u priateľov v Kyjeve.

„Nemohol som už v Rusku vydržať. Národnosťou som Ukrajinec, narodil som sa v Ochtyrke a nemohol som už ďalej prizerať, čo Rusko robí v mojej vlasti,“ povedal. Dodal, že berie svoju návštevu vo vlasti ako pokánie a chcel by sa očistiť od ruskej minulosti. Chce tu zostať, kým Ukrajina nezvíťazí.

Arnold Schwarzenegger hovorí Putinovi vo videu: Zastavte túto vojnu

„Je to zločin, spáchaný Putinom, ruským režimom a aj ruským národom. Pretože tu nevraždí Ukrajincov Putin, nekradne záchodové misy Putin, neznásilňuje Putin. To robí ruský ľud. Zodpovedný za to som aj ja, hoci som Ukrajinec. Hanbím sa za to, ľutovať to budem celý život,“ dodal Volobujev.

Záhadne úmrtia šiestich ruských oligarchov od začiatku vojny na Ukrajine

Volobujev pochádza z mesta Ochtyrka v Sumskej oblasti na Ukrajine, prežil tu 18 rokov, kým sa presťahoval do Ruska. Uviedol, že po vypuknutí vojny jeho otec mesiac žil v studenej pivnici. Jeho priatelia v Rusku ho po vypuknutí vojny prosili, aby nikomu nehovoril, že je Ukrajinec, zatiaľ čo jeho príbuzní na Ukrajine sa za neho hanbili, že žije v Rusku a robí pre Rusov. Nakoniec sa rozhodol odísť, hoci sa v Moskve necítil nijako ohrozený.