Bezpečnostné kamery ukázali, ako Rusi týrali civilistov v Buče! Je to zatiaľ najväčší dôkaz

661

Na dvoch videách sú vidieť ruskí výsadkári, ako vedú s namierenými zbraňami niekoľko mužov ulicou mesta Buča na predmestí Kyjeva. Niektorí z týchto ukrajinských zajatcov sú prikrčení, držia sa za opasky tých, ktorí idú pred nimi. Iní majú ruky nad hlavou. Podľa svedectva miestnych a záberov získaných denníkom The New York Times (NYT) ruskí vojaci týchto najmenej osem mužov 4. marca zastrelili, čím sa zrejme dopustili vojnových zločinov.

Videá z bezpečnostných kamier a tiež natočené svedkom v jednom zo susedných domov sú doteraz najjasnejším dôkazom toho, že týchto osem mužov bolo pred zastrelením v ruskom zajatí.

„Rukojemníci tam ležia, naproti plotu,“ hovorí autor videa, na ktorom vojaci donútili zajatcov zaľahnúť na zem, vrátane jedného muža v dobre rozoznateľnej žiarivo modrej mikine. Video v tejto chvíli skončí. Ale osem svedkov popísalo NYT, čo sa stalo ďalej. Vojaci vzali týchto mužov za neďalekú kancelársku budovu, ktorú Rusi ovládli a urobili z nej svoju dočasnú základňu. Ozvali sa výstrely. Zajatci sa už nevrátili.

Fotografie zdieľané s The Times a prevzaté zo sociálnych médií ukazujú osem mužov, ktorí boli popravení. Horný rad zľava: Anatolij Prykhidko, Andrij Matvijčuk, Andrij Verbovyi a Denys Rudenko. Dolný rad zľava: Andrij Dvornikov, Svyatoslav Turovskyi, Valera Kotenko a Vitalij Karpenkov.

Video vytvorené z dronu o deň neskôr, teda 5. marca, je prvým obrazovým dôkazom, ktorý potvrdzuje oznámenie svedkov. Sú na ňom vidieť mŕtvi ležiaci na zemi bokom od kancelárskej budovy, pri ktorých stoja na stráži dvaja ruskí vojaci. Medzi telami je vidieť záblesk žiarivo modrej mikiny jedného zo zajatcov.

Fotografie tiel zastrelených mužov ležiacich na dvore, z ktorých niektorí mali zviazané ruky, boli jednými z obrázkov, ktoré vzbudili po stiahnutí ruských vojsk z Buče zo začiatku apríla medzinárodnú pozornosť. Ruskí lídri opakovane popierali, že by sa ich vojaci dopustili neprávostí v Buči, a fotografie, ktoré z mesta prichádzali, vyhlasovali za provokácie a podvrhy.

 

Ivan Skyba, 43-ročný staviteľ, ktorý dobrovoľne absolvoval smeny na kontrolnom stanovišti 31 Jablunskej ulici, bol zajatý ruskými vojakmi v Buche.Úver… „Zastrelili ma a spadol som. Guľka išla do môjho boku,“ povedal Skyba. Fotografie, ktoré zdieľal o svojich zraneniach, ukazujú vstupnú a výstupnú ranu na ľavej strane brucha. Lekár v Buche, ktorý liečil svoje zranenie a lekárska správa, ktorú preskúmal The Times, potvrdili zranenie. „Spadol som a predstieral som, že som mŕtvy,“ povedal. „Nehýbal som sa a nedýchal som. Vonku bola zima a bolo vidieť dych ľudí.“ Pán Skyba tam ležal, keď vojaci strieľali na zranených mužov, ktorí sa ešte hýbali. Čakal asi 15 minút, kým už nepočul hlasy vojakov. Potom utiekol.

Niekoľkotýždňové vyšetrovanie NYT však prináša nové dôkazy – vrátane troch videí –, že ruskí výsadkári zhromaždili a cielene zastrelili mužov vyfotených na onom dvore, čo priamo poukazuje na to, že spáchali vojnové zločiny. Ruské ministerstvá zahraničia a obrany nechceli zistenia NYT komentovať. Reportéri NYT strávili v Buče týždne a pýtali sa preživších, svedkov, koronerov, policajtov a príslušníkov armády. Reportéri dali dohromady doposiaľ nezverejnené zábery z incidentu – jedny z mála dôkazov, podľa ktorých možno vystopovať posledné pohyby obetí.

Zábery z bezpečnostnej kamery oproti Jablunskej ulici 144 ukázali, že ruskí výsadkári okupujú Buchu približne v tom istom čase, keď bola skupina mužov popravená.

NYT tiež všetkých zastrelených mužov identifikovali. Boli to manželia, otcovia, pracovníci samoobsluhy či miestne továrne, ktorí pred vojnou žili ako normálni občania. Ale po obmedzení možnosti odísť zo zeme po začiatku vojny a s odhodlaním chrániť svoje okolie sa väčšina týchto mužov pripojila k rôznym obranným silám len pár dní pred tým, ako ich Rusi zabili. Takmer všetci žili v dochádzkovej vzdialenosti od dvora, na ktorom potom boli nájdené ich telá.

Tento Rus, Sergej Kolocej je muž, ktorý zavraždil 4 civilov a ďalšieho mučil! Kyjev oznámil meno podozrivého 

 Nemusíte už hľadať,  našli sme ho 

Zastrelenie zajatých mužov v Buče je „druhom incidentu, ktorý by sa mohol stať silnou kauzou pri stíhaní za vojnové zločiny“, povedal bývalý splnomocnenec Spojených štátov pre vojnové zločiny Stephen Rapp. Rusi zajatcov odzbrojili a zadržali, z hľadiska vojnového práva sa tak už nezúčastnili bojov.

Okrem vojakov, ktorí muža zastrelili, by mohli byť stíhaní aj ich velitelia, pokiaľ by sa preukázalo, že o incidente vedeli a nezabránili mu, alebo za neho vojakov následne nepotrestali, dodal Rapp.

Masový hrob v Buči zachytil satelit. Pri masakre umierali aj deti

Zastrelení muži sa prestali ozývať svojim blízkym 4. marca, a ich bratia, manželky, matky a priatelia ich preto začali hľadať. V uliciach Buči však hliadkovali ruské jednotky, takže sa príbuzní obrátili na internet a prosili o akékoľvek informácie na sociálnych sieťach. Telá mužov medzitým stále ležali na onom dvore. Keď potom Rusi asi o mesiac neskôr utiekli, získali si obrázky tiel zastrelených mužov pozornosť celého sveta i rodín, ktoré hľadali akékoľvek stopy na internete.

Jedna zo žien, ktorá hľadala svojho manžela, potom len upravila svoju správu na Facebooku, v ktorej pred niekoľkými týždňami žiadala o informácie o svojom mužovi. „Nemusíte už hľadať. Našli sme ho,“ napísal denník The New York Times.

Už sú známe tváre aj mená mäsiarov z Buče! Mučili, znásilňovali a zabíjali!