Taiwanskému chovateľovi hrozí vysoká pokuta a pobyt za mrežami potom, čo jeho papagáj vážne zranil bežcov v parku.

Bližšie neupresnený taiwanský park v Tchaj-nane sa stal v júli 2020 dejiskom bizarného incidentu. Na bežca tu zaútočil papagáj ara a spôsobil mu vážne zranenia. Pán Huang, ktorý je podľa taiwanských médií majiteľom agresívneho operenca, vyrazil do parku preto, aby tu vyvenčil svojich dvoch papagájov. Park je ale zároveň častým cieľom rekreačných športovcov.

Papagáj, ktorý sa stal svedkom otrasnej vraždy, zopakoval slová obete a usvedčil páchateľa

K nešťastnému incidentu došlo vo chvíli, keď sa jeden z papagájov pána Huanga usadil na chrbte bežca a začal divoko mávať krídlami. Vydesený bežec si pri páde spôsobil vážne poranenia, vrátane vykĺbenia bedrového kĺbu a zlomeniny panvy, čo si vyžiadalo hospitalizáciu a dlhú dobu rekonvalescencie. Poškodený muž, ktorý sa živí ako plastický chirurg, zažaloval pána Huanga o náhradu vzniknutej škody. Okrem ušlého zisku a nákladov na liečenie, sa miestnemu sudcovi sťažoval aj na pretrvávajúce následky a nectlivosť v nohách.

TOP: Stratený papagáj sa v Japonsku vrátil majiteľke, keď povedal polícii adresu

Miestny sudca na konci minulého roka rozhodol, že zranenie plastického chirurga spôsobil svojou nedbanlivosťou pán Huang a odsúdil ho na dva mesiace väzenia a pokutu 3,04 milióna taiwanských dolárov (približne stotisíc eur). Vzhľadom na veľkosť papagája – štyridsať centimetrov na výšku a šesťdesiatcentimetrové rozpätie krídiel – označil sudca vtáka za veľké zviera, čo jeho majiteľovi ukladá povinnosť robiť také opatrenia, aby k podobným nehodám nedochádzalo. Podľa majiteľa papagája je navrhovaná kompenzácia príliš vysoká a chce sa proti rozsudku odvolať.