Kilmer chcel vo filme predviesť čo najrealistickejší výkon, doslova sa chcel stať Jimom Morrisonom. Strávil hodiny vo štúdio, kedy počúval piesne The Doors. Naučil sa texty 50 Morrisonových piesní. Hoci kritiky filmu slávneho Olivera Stonea neboli rozhodne jednoznačné, výkon Kilmera bol hodnotený všetkými bez rozdielu ako fenomenálny.

Kilmer o úlohu veľmi stál. Než sa stretol so Stonom, natočil doma veľmi drahé promo video za tisíce dolárov. Na režiséra však urobil dojem predovšetkým Kilmerov prístup k celej veci, a úlohu mu preto dal. Kilmer žil takmer rok ako dvojník Morrisona. Obliekal sa do jeho oblečenia, počúval jeho hudbu a kopíroval dokonca spevákov štýl chôdze a reči. Veľa času trávil s Paulom Rotschild, producentom The Doors, aby sa dozvedal ďalšie a ďalšie detaily o kapele aj jej frontmanovi. Nakoniec už vedel o Morrisonovi viac než ktokoľvek vo filmovom štábe vrátane scenáristov.

publicity-photo-of-jim-morrison-498x640Lenže keď sa film dotočil, Kilmer mal veľký problém, ako z role vystúpiť. Zvlášť, keď po ľuďoch v priebehu natáčania vyžadoval, aby ho oslovovali Jim. Nakoniec Kilmer musel na terapiu, aby filmovú postavu dostal z hlavy a mohol sa zase stať sám sebou.