Ak nebude Moskva konať zodpovedne, musí pykať, povedal Obama v Haagu

650

Inak musí pykať, povedal prezident na utorňajšej tlačovej konferencii v Haagu. Zopakoval, že Západ vyhodnocuje dopady prípadných sankcií proti Rusku a ak bude treba, budú nasadené aj za cenu poškodenia niektorých krajín.

„Je na Rusku, aby konalo zodpovedne a preukázalo ochotu rešpektovať medzinárodné normy. Ak to neurobí, bude ho to niečo stáť,“ vyhlásil prezident na prvej tlačovej konferencii po ruskom vpáde na Krym.

Obama na záver summitu o jadrovej bezpečnosti v holandskom Haagu potvrdil, že USA neuznávajú krymske referendum ani ruskú anexii ukrajinského polostrova. Sú navyše znepokojené tlakom Moskvy na Ukrajinu.

Rusko označil šéf Bieleho domu za „regionálnu mocnosť“, ktorá ohrozuje niektorých svojich susedov skôr v dôsledku svojej slabosti, ako svojej sily. Zdôraznil, že ruský zábor Kryme nie je „hotovou vecou“, pretože svetové spoločenstvo ruskú anexiu neuznáva. Pripustil však, že jednoduché riešenie krymskej krízy nemá. „Bolo by nečestné tvrdiť niečo také. Faktom je, že ruská armáda Krym kontroluje,“ povedal Obama.

Prezident neočakáva, že ruské vojenské jednotky budú z Krymu vypudené silou. Svet môže použiť právne, diplomatické alebo politické nástroje. Kremeľ podľa Obamu vníma jednotný názor medzinárodného spoločenstva na ukrajinský konflikt a situáciu stále vyhodnocuje. „Dostane Ak ukrajinský ľud možnosť sám rozhodovať, prejaví nepochybne názor, že chce udržiavať vzťahy s Európou aj s Ruskom. Nie je to hra buď-alebo,“ zdôraznil Obama.