Akcie Google sú na rekorde, od roku 2004 spevnili o 800 percent

416

Analytici pritom firme taký úspech pred deviatimi rokmi nepredpokladali. Veľká časť ich naopak odporúčala akcie nekupovať. Akcie vstupovali na trh s cenou 85 dolárov za kus.

Ani fenomenálny rast ceny akcií ale nestačil na to, aby sa Google mohol porovnávať s inou americkou spoločnosťou Apple. Tá je síce predstaviteľom trochu iného odvetvia, s Googlom ju ale spája podobný úspech. Na rozdiel od akcií Googlu za sebou akcie Applu nemajú dobrý začiatok roka.

Akcie Googlu od začiatku tohto roka spevnili asi o 9,6 percenta, zatiaľ čo akcie Applu o 14,8 percenta oslabili. Aj po tak silnom prepade ale trhová hodnota Applu dosahuje zhruba 426 miliárd dolárov (asi 314 miliárd EUR), zatiaľ čo hodnota Googlu sa pohybuje okolo 255,7 miliardy dolárov (asi 188 miliárd EUR).

Kurz akcií Googlu sa prakticky nepretržite zvyšuje už asi dva týždne, respektíve odo dňa, kedy firma oznámila štvrťročné výsledky hospodárenia. Google stále ťaží zo silného rastu reklamy na internete a v poslednej dobe mu pomáha aj silnejúca obľuba smartphonov a tabletov. Časť reklamy sa presúva práve tam.

Ak by niekto investoval do nákupu akcií Google v roku 2004 sumu 1000 dolárov, dnes by jeho investícia mala hodnotu asi 9130 dolárov.