Ako dlho trvá doživotie? Americký súd riešil neobvyklú žiadosť na doživotie odsúdeného väzňa

780

Vrah odsúdený na doživotie tvrdí, že sa mu počas operácie zastavilo srdce – teda zomrel, a má tak právo na slobodu…

Benjamina Schreibera, ktorý má momentálne 66 rokov a do väzenia sa dostal roku 1997 za brutálnu vraždu, museli hospitalizovať kvôli obličkovým kameňom. Rutinná operácia však v jeho prípade neprebehla úplne hladko a pacientovi sa počas nej zastavilo srdce. Lekári ho síce zachránili, ale väzeň sa po zákroku rozhodol chopiť šance: Postavil sa znovu pred súdom s tvrdením, že ak je odsúdený na doživotie a na operačnej sále technicky vzaté zomrel, mal by byť prepustený na slobodu.

Realitný magnát strávil štyridsať rokov na úteku! Za vraždu priateľky dostal doživotie

Neobvyklú kauzu dostala na starosť sudkyňa Amanda Potterfieldová, ktorá rozhodla, že väzňov trest neskončil. Svoje rozhodnutie podporila argumentom „chýbajúcej definície života“. Podľa Potterfieldovej totiž nie je „život“ definovaný štátnym zákonníkom a je tak nutné prijať „jeho jednoduchý význam“. Benjamin Schreiber žije, čo znamená, že zvyšok svojho života má stráviť za mrežami, bez ohľadu na to, či bol oživovaný.

Väzni na úteku po sebe zanechali odkaz: „Za dva týždne sa vrátime“

Napriek svojej neobvyklosti nebola kauza Benjamina Schreibera prvá svojho druhu. S rovnakou požiadavkou predstúpil v roku 1988 pred súd aj Jerry Rosenberg, odsúdený v roku 1962 na doživotie za vraždu dvoch newyorských policajných detektívov. Podobne ako Schreiber aj Rosenberg absolvoval vo väznici lekársky zákrok, počas ktorého sa mu na chvíľu zastavilo srdce. Ani v tomto prípade ale sudca neakceptoval tvrdenie väzňa, že išlo o smrť v pravom slova zmysle a že teda došlo k naplneniu doživotného trestu.