Ako môže vrahyňa otehotnieť vo väznici? Zvedavá bola nato aj česká ministerka spravodlivosti

1735

Takmer prepadovú kontrolu vo väzobnej väznici v Hradci Králové vykonala počas stredy ministerka spravodlivosti Marie Benešová. Zaujímalo ju predovšetkým, ako tu mohla ešte pred rozsudkom otehotnieť vrahyňa Petra Janáková, ktorá je vďaka nastávajúcemu materstvo teraz na slobode. Za podivným manévrom odsúdenej kriminálničke pritom môže byť údajne tradičné pomôcka väzňov, takzvané „koňovanie“.

Ministerka spravodlivosti dorazila podľa FTV Prima do väznice v stredu okolo pol druhej popoludní. Tam už ju očakával riaditeľ Ilja Jurka. Celá ich schôdzka trvala asi hodinu a Benešová sa pri nej okrem iného dozvedela, ako mohla Petra Janáková vo väzbe otehotnieť.

Podľa zamestnancov väznice za čudným počatím pravdepodobne stoja takzvané „koňovanie“. Čo to však znamená? Týmto výrazom väzni označujú posielanie rôznych predmetov pomocou lanovky z povrázkov cez okná. Túto metódu ostatne popísali aj samotní trestanci v knihe, ktorú pri odchode z väznice spisujú. Tú Benešová dostala k dispozícii.

Vraždiaci manželia zatknutý

Indície, ktoré sa k ministerke vo väznici dostali, len prispeli k tomu, že sa bude musieť s najväčšou pravdepodobnosťou zmeniť legislatíva, pretože sa zdá, že otehotnieť a tým sa na čas vyhnúť výkonu trestu, nie je nič extrémne zložitého.

„Už tam máme návrh na legislatívne zmeny, ktorý zrejme budem akceptovať,“ povedala Benešová. Podľa Benešovej je medzi zmenami práve aj to, že by tehotné ženy automaticky nemali opúšťať väzenie. To, ako by celý proces fungoval, však nie je ešte celkom jasné. „Hľadáme možnosť, ako sa o ne postarať v rámci väzenia,“ doplnila ministerka spravodlivosti.

Tehotná vrahyňa ide na slobodu. Kde vzala spermie?

Žien, ktoré sa z väzenia na čas dostali kvôli tehotenstvu, ale v minulosti príliš veľa nebolo. „Môžeme hovoriť o jednotkách žien, ktorým bol z tohto dôvodu prerušil výkon trestu, každopádne zaznamenávame tendencie, obzvlášť u tých odsúdených, ktoré nastupujú v úvodzovkách z ulice a nie z väzby,“ dodala hovorkyňa Generálneho riaditeľstva väzenskej služby Petra Kučerová.

Petra Janáková na seba otehotnením a následným prepustením z väznice upútala obrovskú pozornosť verejnosti a médií predovšetkým preto, že si má odpykať tridsaťročný trest odňatia slobody. Ten si vyslúžila svojou činnosťou s bývalým partnerom, keď mali spoločne zavraždiť jedného muža, dvakrát sa pokúsiť o zabitie ďalšieho a ďalšie dve vraždy plánovať. Pôvodne obaja dostali doživotie, následne im však bol trest zmiernený.

 Obeť sa bojí, že ho Janáková  zabije 

Krátko potom, čo sa verejnosť dozvedela, že je vrahyňa Janáková opäť na slobode, prehovoril do médií tiež muž, ktorého sa žena so svojím manželom hneď dvakrát pokúsila zabiť. Vyjadril dokonca obavy o svoj život. „Tak ako obavy mám. Pretože som vlastne proti nej aj Jaroslavovi Janákovi svedčil na súde. Máme obavy, čo sa bude diať, aby nekopala okolo seba. Aby sa nezbavila ľudí,“ povedal muž FTV Prima. Toho sa mali Janákovci pokúsiť zabiť dvakrát. Vo svojom svedectve ale uviedol, že existoval ešte tretí desivý scenár jeho smrti.

Brutálny gang vrahov svoje obete zomlel v mlynčeku na mäso

„Vtedy chceli urobiť ešte jednu vec, že ​​aby ma kamarát vytiahol do lesa pod zámienkou, že mu pôjdem pomôcť s drevom a že mi Jarda Janák dá zozadu pištoľou,“ priblížil muž. Z prepustenie Janákovej je tak pochopiteľne veľmi rozčarovaný. „Som akurát z toho naštvaný, že tento súdny systém takto funguje. Že keď zabila človeka, tak ju rovnako pustili,“ dodal.