Ako najhľadanejšiu teroristku dobehla jej minulosť

1798

Vyše dvadsať rokov sa americkej polícii priamo do tváre vysmievala jedna z najhľadanejších teroristiek sedemdesiatych rokov Sara Jane Olsonová.

Po zmene identity žila ako sporiadaná matka, učiteľka a amatérska herečka v Minnesote bez toho, aby ktokoľvek spoznal jej minulosť teroristky.
Kathleen Ann Soliahová ako amatérska herečka v miestnom ochotníckom divadle a na úradnom zatykači zo sedemdesiatych rokov. Dom, v ktorom žila svoj druhý život ako sporiadaná matka rodiny s troma deťmi.
Dnes 67-ročná manželka lekára a matka troch dcér sa snažila zabudnúť a zamaskovať svoju kriminálnu minulosť ako nebezpečná členka teroristickej skupiny, ktorá si dala meno Symbiotická oslobodzovacia armáda. Táto skupina pred 40 rokmi uniesla dcéru novinového magnáta Patty Hearstovú a v divokej prestrelke s políciou prišlo o život šesť jej členov. Sympatizujúca Kathleen Ann Soliahová, ako sa žena v skutočnosti volala, vstúpila do organizácie krátko po jej zdecimovaní políciou a v roku 1975 to bola práve ona, ktorá umiestnila pod dvoma policajnými autami v Los Angeles silné nálože výbušnín. Ani jedna z nich našťastie nevybuchla, ale po Kathleen Ann Soliahovej sa začalo rozsiahle, bezúspešné pátranie.

Polícia stratila jej stopu

Jednoducho akoby zmizla z povrchu zemského. Policajti sa nazdávali, že sa usadila pod falošným menom kdesi v Minnesote, ale stratili jej stopu. Až po 24 rokov, keď sa v populárnej televíznej relácii Nájdite páchateľa objavili jej cez dvadsať rokov staré fotografie, neznámy informátor nasmeroval políciu do malého mestečka St.Paul neďaleko Minneapolisu. Policajti tu našli cez dvadsať rokov hľadanú teroristku v úlohe sporiadanej matky, ktorú si celá obec hlboko vážila.

Kathleen začala nový život

Ešte v roku 1976 Kathleen Ann Soliahová skutočne odišla do Minnesoty, kde sa zblížila so susedom lekárom, ktorého záľubou bola hra na trúbke. Zosobášili sa a krátko nato odišli na niekoľko rokov do Zimbabwe, kde doktor Fred Peterson dostal výhodné zamestnanie. Keď sa o niekoľko rokov vrátili, po teroristickej skupine SOA už nebolo ani stopy a tak mohla Kathleen začať nový život.
Spolu s manželom a troma dcérami, 18-ročnou Emily, 17-ročnou Sophiou a 12-ročnou Leilou žila v honosnom staroanglickom dome, obrastenom brečtanom, susedom vyvárala a vypekala samé dobroty, pravidelne chodila do kostola, s dcérami na futbal, v miestnej strednej škole začala učiť angličtinu a zapísala sa do amatérskeho hereckého súboru v Highland Parku. Nikto nemal ani potuchy o jej teroristickej minulosti a ak by aj ktosi vyslovil takéto podozrenie, vysmiali by ho.

„Je to už úplne iný človek,“

Stačilo však zopár fotografií v televíznej relácii a dvadsaťtisíc dolárov vypísanej odmeny a ťažko budovaný dvojtvárny svet Kathleen Ann Soliahovej sa zrazu ocitol v troskách.
„Je to už úplne iný človek,“ hovorí šokovaný manžel Fred Peterson, ktorý o minulosti svojej manželky nemal ani potuchy. „Ak ju postavia pred súd, budeme všetci bojovať za to, aby ju oslobodili.“
Kathleen Ann Soliahovej alias Sara Jane Olsonovej hrozil v prípade odsúdenia doživotný trest za úmysel a prípravu vraždy.
Súd odsúdil Kathleen alias Sara Jane na 14 rokov väzenia. V marci 2008 bola omylom prepustená, kvôli chybe pri výpočte jej predčasného prepustenia, po piatich dňoch ju opäť zavreli. 17. marca 2009 bola konečne prepustená na slobodu po odsedení ôsmych rokoch. 
/yi/