Diogo Alves sa do dejín zapísal ako sériový vrah z Lisabonu. Jeho hlavu si dodnes môžete prezrieť na lekárskej fakulte tamojšej univerzity.

Obesený bol v roku 1841, jeho hlava však nejaví žiadne známky starnutia. Diogo Alvesovi zodpovedalo tej „cti“, že bol ako lisabonský sériový vrah naveky zakonzervovaný do nádoby s formaldehydom. Teda aspon doteraz ho na Lisabonskej univerzite môžete vidieť.

Diogo Alves

Diogo Alves sa do Portugalska presťahoval z rodného Španielska v roku 1836. Vtedy dvadsaťšesť ročný muž si nedokázal nájsť normálnu prácu, a preto sa rozhodol vydať cestou zločinu. Jeho špecialitou bolo prepadávanie na lisabonskom akvaduktu Águas Livres. Alvesovi ale nestačilo svoje obete len okrádať – zo 64metrového mosta ich zhadzoval dole tým, že do nich jednoducho strčil. Celkom si na svoje konto pripísal sedemdesiat podobných úmrtí.

Lisabonský akvadukt Vlna domnelých samovrážd desila verejnosť aj políciu. Počas domového vlámania bol však Alves o pár rokov neskôr chytený a čoskoro všetko vyplávalo na povrch. Obesený bol 19. februára 1841 vo svojich 31 rokoch.O vrahovu hlavu bol veľký záujem medzi praktikantov takzvané frenológie. Tento odbor sa zaoberal vzťahom medzi tvarom lebky a psychickými vlastnosťami jej majiteľa. Čo sa z jeho lebky lekári nakoniec dozvedeli, netušíme. Tvár sériového vraha nás vďaka konzervácii vo fľaši môže strašiť ale aj fascinovať dodnes.