Alex zastrelil šesť moslimov pri modlitbách. Povedal, že vinu necíti, teraz to obrátil

1299

Alexander BISSONNET, ktorý vlani v januári zastrelil v islamskom kultúrnom stredisku v Quebecu šesť moslimov, v stredu priznal vinu vo všetkých bodoch obžaloby. Kanaďan tak prehodnotil svoju pondelkovú výpoveď, kedy pred súdom vyhlásil, že vinu necíti, napísala agentúra AP. Bissonnettovo rozhodnutie znamená, že sa vyhne súdnemu procesu, ktorý mal jeho vinu posúdiť. Očakáva sa, že mu súd uloží trest doživotného väzenia.

Vo vyhlásení k súdu oznámil, že čin ľutuje a prosí o odpustenie. Povedal tiež, že si je vedomý, že zničil rad životov. Zmenu svojho rozhodnutia v prijatí viny zdôvodnil tým, že nechce vyvolať ďalšiu dráma, ktorá by s procesom súvisela.

Jeden z podozrivých z útoku na mešitu sa už polícii prihlásil sám

BISSONNET, ktorý v čase vraždy študoval politológiu na Lavalovej univerzite v Quebecu, vtrhol v čase večerných modlitieb do mešity, kde zastrelil šesť ľudí a päť ďalších vážne zranil.

Prokuratúra ho následne obvinila zo šiestich vrážd a zo šiestich pokusov o vraždu. Päť obvinení z pokusu o vraždu zodpovedá počtu postrelených, šieste obvinenie bolo vznesené dodatočne kvôli tomu, že v islamskom stredisku boli ešte ďalších viac ako tridsať ľudí.

Kanadský premiér Justin Trudeau bezprostredne po čine hovoril o teroristickom útoku na moslimov, z terorizmu ale BISSONNET obvinený nebol.

Útočník bol vo svojom okolí známy ako nacionalista, ktorý sa hlási k názorom vodkyňa francúzskej krajnej pravice Marine Le Penovej.