Američania vo vietnamskej vojne zhodili na nepriateľa záchodovú misu

1654

Vyzerá to skôr ako z nejakej komédie, ale je to historický fakt. Američania v rámci bombardovania Severného Vietnamu zhodili na nepriateľa minimálne jeden exemplár záchodovej misy.

V októbri roku 1965 americké letectvo vykonávalo rozsiahlu bombardovaciu operáciu nad Severným Vietnamom. Kampane sa zúčastnila tiež letka námorných bombardérov A-1 Skyraider z lietadlovej lode USS Saratoga. Pri jednom bojovom lete nieslo lietadlo Clarence J. Stoddard pod svojimi krídlami okrem obvyklých trieštivých a zápalných bômb tiež jednu keramickú záchodovú misu z WC. Keď Stoddard odhadzoval nad cieľom bombu, jeho Wingman Robin Bacon to všetko neveriacky filmoval. Podľa neho záchod po odhodení málom zasiahol trup Stoddardovo lietadla, potom ale padal k zemi hore dnom.

Nápad vznikol už na palube USS Saratoge, kde bol jeden záchod rozbitý a mal byť hodená cez palubu. Namiesto toho bol ale zhodený na Vietnamcov.

Americký zajatec vo Vietname hral hlupáka, von ho pustili pre blbosť

Veliteľ lode si však všimol, že odlietajúce Stoddardovo lietadlo má trochu netradičné výzbroj, a poslal mu rádiom otázka: „Čo to má, do čerta, 572 pod pravým krídlom?“ Po chvíli prišla odpoveď: „Sanitárnu splachovaciu bombu.“

Čo zaboha nezačujete od vietnamského rodiča