Úmrtie černocha v El Cajon, ktorý leží asi 20 kilometrov od San Diega, prichádza necelé dva týždne po tom, čo policajti strelnými zbraňami usmrtili černošskej muža v Charlotte v Severnej Karolíne a v Tulse v štáte Oklahoma. Incidenty vyvolali protesty, kvôli ktorým úrady v Charlotte vyhlásili výnimočný stav. (Viac o nepokojoch môžete čítať tu)

V El Cajon bola polícia v utorok privolaná k mužovi, ktorý sa zmätene pohyboval po ceste medzi idúcimi automobilmi. Policajti muža opakovane vyzvali, aby vytiahol ruku z vrecka, ale on odmietol poslúchnuť. Keď ruku nakoniec vybral, držal v nej bližšie nespresnený predmet, ktorým na policajtov mieril, uviedlo tamojšie policajné oddelenie.

Policajti v tej chvíli začali na muža strieľať. Čím na ných zastrelený mieril, nie je jasné. Miestny policajt Jeff Davis oznámil, že sa na mieste činu žiadna zbraň nenašla.

V utorok večer sa na mieste a pred policajnou stanicou v El Cajon podľa tamojších médií zhromaždili davy ľudí, ktorí požadovali o streľbe viac informácií.

Na sociálnych sieťach sa objavila videonahrávka, ktorá údajne zachytáva scénu krátko po streľbe. Je na nej žena, ktorá o sebe hovorí, že je sestra zastreleného muža a že políciu privolala ona sama. „Zabili ste môjho brata. Privolala som vás na pomoc… a vy ste ho zabili,“ vzlyká na nahrávke nejaký ženský hlas.

Jedna zo svedkýň odovzdala policajtom na mieste telefón s údajnou videonahrávkou incidentu. Polícia zverejnila záber z nahrávky, na ktorom je vidieť dvoch policajtov so zbraňami zacielenými na muža, ktorý na ných mieri nejakým predmetom. Minimálne jeden z policajtov na fotografii je beloch, uviedla agentúra Reuters.