Americký prezident Joe Biden nečakane navštívil Kyjev, informuje agentúra Reuters, server Kyiv Post a ďalšie médiá, ktoré tiež zverejnili zábery, na ktorých je vidieť šéf Bieleho domu v ukrajinskej metropole. Video sprevádzajú zvuky sirén varujúce pred rizikom ruského vzdušného úderu, ktoré dnes dopoludnia ukrajinské úrady vyhlásili pre celú krajinu. V metropole sa návšteva niektorého z „hlavných“ západných partnerov Ukrajiny chystala, ukrajinská diplomacia ale meno hosťa nekomentovala. V metropole bolo uzavretých niekoľko ulíc, okrem iného v blízkosti vlakovej stanice a veľvyslanectva USA, opísal denník.

Bidenova návšteva bola neohlásená, v meste sa objavil po boku prezidenta Volodymyra Zelenského. Rokovali okrem iného o zbraniach dlhého doletu, píše Reuters. Biden povedal, že Ukrajina dostane nový balík vojenskej pomoci v hodnote 500 miliónov dolárov. Americký prezident z mesta odišiel zhruba po piatich hodinách.

Biden sa do ukrajinskej metropoly vydal na vopred neohlásenú návštevu niekoľko dní pred prvým výročím ruskej invázie, ktorú Moskva začala vlani 24. februára a rozpútala tým najväčší pozemný konflikt v Európe od druhej svetovej vojny. Biden tak vyjadril solidaritu napadnutej krajine, poznamenali agentúry Reuters a AP. Jeho cesta do Kyjeva predchádzala plánovanej návšteve Poľska.

Obaja prezidenti sa stretli krátko po Bidenovom príchode, píše Reuters. Podľa amerického denníka The New York Times Biden pricestoval vlakom od poľskej hranice.

„Vaša návšteva je mimoriadne dôležitým prejavom podpory všetkým Ukrajincom,“ uviedol Zelenskyj na Telegrame, kde tiež zverejnil snímku s Bidenom. Následne návštevu potvrdil aj Biden. „Ako sa blíži výročie brutálnej ruskej invázie na Ukrajinu, som dnes v Kyjeve, aby som sa stretol s prezidentom Zelenským a znovu potvrdil náš neochvejný záväzok voči demokracii, suverenite a územnej celistvosti Ukrajiny,“ napísal americký prezident na Twitter.

Americký prezident okrem iného vyhlásil, že Washington bude podporovať Ukrajinu tak dlho, ako bude potrebné a avizoval ďalšiu americkú vojenskú pomoc napadnutej krajine v hodnote 500 miliónov dolárov, ktorú Washington oficiálne oznámi v utorok.

Zelenskyj uviedol, že s Bidenom hovorili o „zbraniach dlhého doletu a o zbraniach, ktoré môžu byť Ukrajine ešte dodané, aj keď predtým dodané neboli“. Neupresnil však žiadne nové záväzky, píše AP. Podľa nej má nová pomoc obsahovať muníciu pre húfnice, protitankové strely alebo radary na sledovanie vzdušného priestoru, ale zrejme v nej nie sú nové moderné zbrane.

Biden bol videný blízko chrámu svätého Michala, americký prezident si uctil pamiatku padlých obrancov Ukrajiny za zvukov leteckého poplachu, popísal web Ukrajinska pravda. Podľa AP Zelenskyj s Bidenom položili veniec a držali chvíľu ticha pri pamätnej stene, ktorá pripomína pamiatku ukrajinských vojakov padlých od roku 2014, keď vypuklo Moskvou podporované povstanie separatistov na východe Ukrajiny.

Špeciálne jednotky USA zabili lídra Islamského štátu abú Kurajšieho, oznámil Biden!

Spolu s Bidenom prišiel do Kyjeva aj poradca pre národnú bezpečnosť Jake Sullivan.

Americký prezident Ukrajinu navštívil v deň, keď si táto krajina pripomína smrť viac ako stovky ľudí – dnes známych ako „nebeská jednotka“, ktorí zahynuli pri protivládnych protestoch, ktoré v roku 2014 vyústili do pádu proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyča.

Biden navštívil Ukrajinu aj v kľúčovom okamihu vojny, keď sa Biely dom snaží udržať jednotu spojencov v ich podpore Ukrajiny, zatiaľ čo sa očakáva zintenzívnenie bojov a obe strany sa pripravujú na jarné ofenzívy, píše AP. Zelenskyj nalieha na spojencov, aby urýchlili dodávky prisľúbených zbraňových systémov, a vyzýva Západ, aby Ukrajine dodal stíhacie lietadlá – čo Biden doteraz odmietal.

Na Bidenov dom v Delaware strieľal z auta neznámy útočník

Biden dnes podľa agentúry AP pripomenul obavy, ktoré panovali pred rokom – a síce, že ruské invázne sily by mohli rýchlo obsadiť ukrajinské hlavné mesto. „O rok neskôr Kyjev drží. A Ukrajina drží. Demokracia drží. Američania sú s vami a je s vami aj svet,“ povedal šéf Bieleho domu. Biden ocenil odvahu Ukrajiny a pripomenul, že v čase, keď bol viceprezidentom, navštívil Kyjev šesťkrát. „Vedel som, že sa vrátim,“ povedal.

 Prísne  utajené 

Dnešný príchod amerického prezidenta Joea Bidena do Kyjeva sa do poslednej chvíle držal v tajnosti, uvádza stanica CNN. Biden odletel prezidentským špeciálom Air Force One z Andrewsovej základne pod rúškom tmy v nedeľu o štvrť na päť ráno miestneho času. Novinári, ktorí s ním leteli, nemohli mať so sebou žiadne zariadenia. Biely dom dokonca zverejnil na dnešok harmonogram, podľa ktorého mal byť prezident vo Washingtone, všimol si denník The New York Times.

Vo verejnom harmonograme Bidenových aktivít návšteva Kyjeva nefigurovala a predstavitelia Bieleho domu minulý týždeň niekoľkokrát zdôraznili, že cesta hlavy štátu na Ukrajinu sa neplánuje. Naposledy sa ale americký prezident ukázal na verejnosti v sobotu večer, keď šiel vo Washingtone na večeru so svojou ženou Jill.

Bidenova cesta na Ukrajinu bola tak prísne utajovaná z bezpečnostných dôvodov. Súčasná návšteva na Ukrajine je nezvyčajná v tom, že sa americký prezident vydáva do vojnovej zóny, nad ktorou nemajú USA žiadnu kontrolu. Tým sa podľa CNN líši od predchádzajúcich ciest amerických prezidentov do Iraku či do Afganistanu.

Kyjev dnes z poľského vzdušného priestoru kvôli Bidenovej návšteve sledovali americké výzvedné lietadlá. Od dnešného rána boli hlavné ulice v Kyjeve zatvorené bez toho, aby sa obyvateľom ukrajinskej metropoly dostalo oficiálneho vysvetlenia. Ľudia počas dopoludnia zdieľali videozáznamy dlhých kolón na uliciach s obmedzenou prevádzkou.

Kličko na prezidenta Ukrajiny kandidovať nebude, Tymošenková áno

 Moskva zatiaľ  mlčí 

Dnešná cesta amerického prezidenta Joea Bidena do Kyjeva vysiela Rusku jasný signál, že sa ho „nikto nebojí“. V reakcii na návštevu šéfa Bieleho domu v ukrajinskej metropole to podľa agentúry Reuters uviedol vo vyhlásení ukrajinský minister zahraničia Dmytro Kuleba, ktorý cestu označil za historickú.

„Táto návšteva je víťazstvom ukrajinského ľudu a prezidenta (Volodymyra) Zelenského. Odohrala sa napriek všetkému a v záujme ukrajinského víťazstva a celého slobodného sveta. Je to jasný signál – nikto sa vás nebojí,“ povedal šéf ukrajinskej diplomacie.

Moskva zatiaľ oficiálne na dnešnú cestu Bidena do Kyjeva nereagovala.

Spojené štáty vyzývajú svojich občanov: Okamžite opustite Rusko!

 O návšteve sa špekulovalo od  nedele 

O návšteve zvláštneho hosťa sa hovorilo od nedeľného večera. „Dúfam, že to prekvapenie, ktoré sa pripravuje, sa podarí,“ uviedol podľa webu Ukrajinska pravda v televízii námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí Andrij Melnyk. „Pre nás je dôležité, aby sme v predvečer prvého výročia agresie… cítili a videli nielen podporu v slovách, nielen solidaritu, ale aj väčšiu pomoc a tiež prítomnosť našich dôležitých, hlavných partnerov v Kyjeve,“ dodal Melnyk bez bližších podrobností, kto by dnes metropolu mohol navštíviť.