Arménsky mafiánsky boss Soghojan si musí odpykať 22 ročný trest za prípravu vraždy

1468

Ústavný súd (ÚS) v Čechách odmietol sťažnosť mafiánskeho bossa arménskeho pôvodu Andranik Soghojana a dvoch jeho komplicov. Dostali nepodmienečné tresty za prípravu úkladnej vraždy a vydieranie. Soghojan, ktorý si mal odpykať 22 rokov vo väzení, už skôr unikol z Česka do Arménska, ktoré ho späť nevydalo.

Okrem Soghojana sa na ÚS obrátili tiež Magomed Alijev a Arsen Arakeljan. Prvý si má odpykať 13,5 roka, druhý 12 rokov vo väzení. Všetci traja spochybňovali výpoveď korunného svedka obžaloby, ktorý taktiež pôsobil v kriminálnom prostredí, avšak zároveň bol informátorom Bezpečnostné informačnej služby.

Podľa ústavných sudcov išlo skutočne o dôležitú výpoveď, ktorá vyžadovala starostlivé hodnotenie. „To sa však aj stalo, keď súdy, obzvlášť súd prvého stupňa, sa jej venovali veľmi podrobne,“ konštatoval v uznesení senát so spravodajcom Radovanom Suchánkom.

Soghojan stál na vrchole pyramídy

„Motívom, ktorý spoločenskú nebezpečnosť ďalej zvyšuje, bola Soghojanová snaha upevniť svoju autoritu, teda len pre posilnenie svojho postavenia a na ochranu svojich pozícií a aj majetkových záujmov sa obžalovaný nerozpakoval rozhodnúť o smrti iného, ​​čo svedčí o úplnej bezcitnosti a absencii úcty k životu,“ stojí v uznesení.

Najatý vrah si pomýlil 2 krát obeť

Soghojan bol podľa vyšetrovateľov „Vorom v zákone“, teda vysokou kriminálnou autoritou zločineckých skupín z krajín bývalého Sovietskeho zväzu, pánom života a smrti.  Na likvidáciu iného arménskeho podnikateľa sa vraj dohodol Soghojan s ďalším bossom Gilanim Alijevom. Ten potom poveril zaistením vraždy Magomeda Alijeva, ktorý si na čin dohodol Ukrajinca Timura Treťjakova a 13. novembra 2007 ho doviezol na Václavské námestie. Tam Treťjakov omylom napadol nožom iného Arména, ktorému zachránil život rýchly lekársky zákrok.

O 14 dní neskôr sa Treťjakov pokúsil o vraždu znova. Od Magomeda Alijeva údajne dostal strelnú zbraň a od Arsena Arakeljana a Arsena Kakosjana informáciu, že nepohodlný Armén bývajú na Vinohradoch a jazdí luxusným vozidlom Bentley. Treťjakov sa ale aj tentoraz pomýlil a zastrelil dvadsaťpäťročného otca dvoch detí, ktorý na Vinohrady zhodou okolností prišiel s luxusným vozidlom riaditeľa spoločnosti Sazka. Nájomného vraha Treťjakova súdy potrestali 22 rokmi väzenia.