Atentát na premiéra Roberta Fica

Svedkyňa streľby povedala, že mal krvavé zranenie na hrudníku a na hlave.

237

Slovenského premiéra Roberta Fica v stredu postrelili. K incidentu došlo v baníckom meste Handlová pred kultúrnym domom, kde predtým zasadala slovenská vláda. Politika odviezli do nemocnice, podľa informácií na jeho profile je v ohrození života a najbližšie hodiny rozhodnú. Polícia údajného útočníka zadržala.

 Politici atentát  odsúdili

„Počul som tri alebo štyri výstrely. Videl som, ako Fica zdvíhali zo zeme. Strelca následne spacifikovali,“ uviedol reportér Denníka N Daniel Vražda pre portál Aktuality.sk. Výstrely podľa neho padli vo chvíli, keď Fico prišiel k ľuďom, ktorí ho vítali. Ochranka ho následne zdvihla, naložila do auta a odviezla do nemocnice.

Svedkyňa streľby povedala, že mal krvavé zranenie na hrudníku a na hlave. Teraz Fica prevážajú do nemocnice v Banskej Bystrici. Podľa agentúry Reuters hovorkyňa nemocnice povedala, že bol Fico po prevoze pri vedomí a lekári jeho životné funkcie stabilizovali.

Na Ficovom facebookovom profile sa popoludní objavila správa, že predseda strany Smer-SD je v ohrození života a najbližšie hodiny rozhodnú.

Policajti údajného útočníka spacifikovali a zadržali. Jeho identita zatiaľ nie je známa. Markíza informuje o mužovi v strednom veku. Polícia okolie útoku uzavrela, kultúrny dom evakuovali. Členovia ochranky sa tiež postarali o bezpečie zvyšných členov Ficovej vlády.

„Krátko po 14:30 sme na tiesňovú linku prijali informáciu o postrelenom mužovi v Handlovej. K päťdesiatdeväťročnému pacientovi sme vyslali záchranársky vrtuľník. Zásah stále prebieha,“ potvrdili slovenskí záchranári. Hovorca ministerstva vnútra Martin Neumann potom pre televíziu Markíza potvrdil, že išlo o atentát.

 Brutálne, sme v šoku,  hovoria politici

Slovenskí politici útok odsúdili. Prezidentka Zuzana Čaputová ho označila za „brutálny a bezohľadný“. „Som šokovaná. Robertovi Ficovi prajem v tejto kritickej chvíli veľa síl, aby sa z útoku zotavil,“ povedala.

Predseda opozičnej strany Progresívne Slovensko (PS) Michal Šimečka tiež uviedol, že je šokovaný a zdesený. „Akékoľvek násilie jednoznačne a ostro odsudzujeme. Veríme, že premiér Fico bude v poriadku a že tento hrozný čin bude čo najskôr objasnený,“ dodal.

Ficov koaličný partner a predseda Slovenskej národnej strany Andrej Danko dal postrelenie premiéra za vinu novinárom. Celá vláda dlhodobo bojkotuje kritické médiá na Slovensku a sám Danko označil Denník N za „hnusné orasatá.

„Takéto správanie nemôžeme v civilizovanej spoločnosti tolerovať voči nikomu. Musíme sa všetci zjednotiť proti akýmkoľvek prejavom násilia. Útok na premiéra je útokom na slovenskú štátnosť a suverenitu. V tejto chvíli je nevyhnutné urobiť všetko pre to, aby sme spoločnosť upokojili. Agresivitu, násilie a útoky na politikov, ako aj iných verejné činných činiteľov, jasne odsudzujeme. Premiérovi prajeme skoré uzdravenie a myslíme naň v modlitbách,“ odkázal poslanec opozičného Kresťanskodemokratického hnutia František Majerský.