Austrália:Mestečko mení názov zo Speed – Rýchlosť na Speedkills – Rýchlosťzabíja

1264

Speed, maličké vidiecke mestečko v riedko osídlenej časti austrálskeho štátu Viktória iba so 45 obyvateľmi, zmení svoj názov od marca. Chce tak znížiť počet nehôd na vidieckych cestách a zvýšiť povedomie ľudí o nebezpečenstvách, spojených s jazdou nedovolenou rýchlosťou.

„Väčšina ľudí si uvedomuje, že jazda pod vplyvom alkoholu je spoločensky nebezpečná činnosť, ale už menej sú presvedčení o rizikách rýchlosti,“ povedal tlačovej agentúre Reuters Phil Reed z Komisie pre dopravné nehody (TAC) v štáte Viktória.
„Naším cieľom je dosiahnuť, aby bola jazda nedovolenou rýchlosťou rovnako spoločensky neprijateľná ako jazda pod vplyvom alkoholu,“ dodal Reed.
Mestečko chcelo svoj odkaz rozšíriť čo najviac, a tak ho zverejnilo aj v televízii a na internetových sociálnych sieťach ako Facebook. Zmena názvu prejde vtedy, ak dostane podporu 10.000 priaznivcov – a tento počet dosiahla už za 24 hodín.
V súčasnosti má myšlienka podporu 34.000 ľudí.
„Chceme, aby ľudia spomalili na vidieckych cestách a jazdili bezpečne,“ uviedla hovorkyňa TAC.
Počet obetí nehôd na cestách za rok bol 1329, čo je pokles o 11,5 percenta oproti predchádzajúcemu roku. Informoval o tom austrálsky Výbor pre infraštruktúru, dopravu a regionálne ekonomiky.