Balík kokaínu našiel v lese medveď skôr ako pašeráci…

Je z toho filmový príbeh

579

Mŕtveho pašeráka drog objavili policajti na dvore domu v štáte Tennessee. Mal pri sebe tašku plnú kokaínu, neotvorený padák a kľúč od malého lietadla, ktorý havaroval asi o sto kilometrov ďalej. Drog ale malo byť podľa informácií polície viac a tak po nich v horách severnej Georgie niekoľko mesiacov pátrala. Kokaín ale skôr ako oni objavil medveď baribal. Príbeh z roku 1985 pripomenul denník The New York Times.

„Medveď sa k tomu dostal skôr ako my, tašku roztrhal, dal si kokaín a predávkoval sa,“ povedal agentúre AP v decembri 1985 jeden z vyšetrovateľov.

Nerovný súboj, ktorý vošiel do dejín vojny s drogami. Medveď versus 40 kíl kokaínu

Podivný, ale pravdivý príbeh, ktorým sa inšpiroval nový film Medveď na kokse, ktorý ide práve do kín, je výsledkom neobvyklej súhry okolností. Odborníci z celých Spojených štátov uviedli, že sa so žiadnym podobným prípadom nikdy nestretli. Zaznamenali ale, že si voľne žijúce zvieratá doprajú takmer všetko ostatné: z domov kradnú luxusné čokoládové torty, z kŕmidiel pre kolibríky vysávajú sirup a zmocňujú sa aj ďalších omamných látok, vrátane marihuany alebo piva.

Hrozné video popravy spiacej medvedice s mláďatami. Otec so synom si po zbabelej poprave plesli!

Medvede sú konzumáciou ľudského proviantu preslávené, obzvlášť keď sa blíži zima a oni potrebujú nabrať kilogramy. „Sú to v podstate žracie stroje,“ hovorí biológ a odborník na baribaly a ďalšie cicavce Dave Wattles. „Bez prestania hľadajú ľahkú a kalorickú potravu,“ uvádza. Medvede, ktoré majú vynikajúci čuch, sa naučili, že človek je spoľahlivým zdrojom takej potravy, a tak prevracajú popolnice a hrabú sa v odpadkoch. Vykrádajú vtáčie krmítka i včelie úle, kradnú krmivo pre hospodárske zvieratá i domácich miláčikov, plieni kurníky a vylizujú tuk z odkvapkávacích nádobiek vonkajších grilov.

Na poľovníka v Strážovských vrchoch zaútočil medveď. Nepomohla mu ani strelná zbraň!

Niekedy sa vlámajú aj do ľudských obydlí. V horách Berkshire v západnom Massachusetts jeden medvedí zlodej bežne vyhľadával mrazené pochúťky.
„Ten medveď sa dostal do niekoľkých domov a ignoroval dostupné potraviny – šiel priamo k mrazničke a jedol zmrzlinu,“ uviedol massachusettský úradník Andrew Madden. „Skoro vždy si dal vanilkovú, ale možno to bolo kvôli jej dostupnosti,“ dodáva.

http://www.stcity.sk/obrazom-rusky-par-sa-nechal-oddat-medvedom-ten-nevestu-aj-olizal/

Pri hľadaní vysoko kalorickej potravy medvede niekedy narazia aj na iné látky. V októbri 2020 muž z Cotopaxi v Colorade, že sa mu do vonkajšej mrazničky vlámal medveď a odniesol si cukrovinky s marihuanou, uviedol Joseph Livingston zo správneho úradu pre coloradské parky a voľnú prírodu. (Šelma si to vtedy – najskôr – dopredu premyslela a odniesla si aj hranolky.)

Pašerákovi kokaínu v službách Pabla Escobara v base strčili čili papričku do zadku, postrelený ušiel na oslovi

Či už voľne žijúce zvieratá zažívajú po požití rekreačných drog čokoľvek, môže im byť hlavne dosť zle. Záchranná stanica Gibsons Wildlife Rehabilitation Center v kanadskej Britskej Kolumbii prijala v januári 2018 omámeného mývala. Laboratórne testy ukázali, že zviera nedávno požilo marihuanu a benzodiazepín, liek často predpisovaný na úzkosť. Stanica mývala držala v teple a pokoji, a keď sa po niekoľkých hodinách prebral, tak ho prepustila.

Drogy sa môžu dostať aj do vodných zdrojov. V štúdii z roku 2021 vedci uviedli, že sa v maďarskom jazere Balaton po hudobnom festivale našlo množstvo nelegálnych látok vrátane kokaínu, MDMA a ketamínu. V roku 2019 našli vedci stopy kokaínu v telách sladkovodných kreviet vylovených z britských riek.

Vzhľadom na to, že voľne žijúce zvieratá svoje návyky pravdepodobne nezmenia, je na ľuďoch, aby znížili možné riziká. Odborníci odporúčajú, aby ľudia správne likvidovali odpadky a skladovali krmivo pre vtáky, krmivo pre domáce zvieratá, odpadky a ďalšie možné lákadlá bezpečne vo vnútri domov. Ľudia by podľa nich voľne žijúce zvieratá tiež nemali kŕmiť – a určite by odporučili, že by ani nemali zhadzovať kokaín z lietadiel :-).