V historickom centre mesta Banská Štiavnica v sobotu vypukol požiar. Plamene zachvátili dom, v ktorom sídli obľúbená turistická atrakcia Banka lásky. Na sociálnej sieti Facebook zážitkový dom, ktorý približuje život chudobného študenta spisovateľa Andreja Sládkoviča a jeho lásky Maríny, publikoval šokujúcu snímku, ktorá ukazuje následky ničivého živlu.

Zážitkový dom Banka lásky v Banskej Štiavnici je obľúbenou turistickou atrakciou. Banka lásky sídli v tzv. Pišľovom dome v centre mesta, ktorý v sobotu v ranných hodinách zachvátili plamene. Na miesto vyrazili hasiči, ktorí so živlom bojovali niekoľko hodín. „Na Námestí Svätej Trojice v Banskej Štiavnici vypukol dnes požiar v historickej budove zvanej ‚Banka lásky’. Presná príčina požiaru zatiaľ nie je známa, pravdepodobne však ide o skrat elektrického vedenia,“ uviedlo Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Banskej Bystrici pre Plus Jeden Deň. Plamene navyše poškodili aj ďalšie budovy. Horela strecha Banského archívu či Základnej umeleckej školy.

 Báseň  Marína 

Zážitkový dom Banka lásky približuje návštevníkom život spisovateľa Andreja Sládkoviča, ktorý sa bláznivo zamiloval do dievčaťa Maríny Pichlovej. Ich láske ale nebolo priane, pretože Sládkovič bol chudobný študent a Marína bolo dievča zo zámožnej rodiny. Keď sa v roku 1844 dozvedel, že ju chcú vydať za iného, začal písať milostnú báseň. Posledné verše dopísal v roku 1846, kedy už bola Marína rok vydatá. Ide o najdlhšiu milostnú báseň na svete. Návštevníci sa môžu pozrieť napríklad do tzv. Trezor lásky, ktorý je zložený zo schránok, kam môžu ľudia uschovať symboly lásky, ako je kvetina, fotografia či šperk.

Moslimovia z Paríža sa smejú a tešia z vyhorenej katedrály Notre-Dame

 Fotografie  skazy 

A nielen Slovensko tak pozorne sledovalo, či sa Banku lásku podarí pred plameňmi zachrániť. Na oficiálnom profile Banky lásky na sociálnej sieti Facebook sa nakoniec objavil film, na ktorom sú vidieť katastrofálne následky požiaru. „Je to šok! Je to strašná spúšť! Stále sa z toho nemôžeme spamätať,“ stojí na sociálnej sieti. „Ale zdá sa, že Trezor lásky v podzemí domu je nepoškodený. Ďakujeme všetkým, ktorí na nás myslíte. O tom, čo bude ďalej, Vás budeme informovať v najbližších dňoch,“ dodala obľúbená atrakcia venovaná láske.

Manžel Banášovej Vincze: Požiar Notre-Dame? Nepreháňajme! Toľko kriku pre drevenú strechu

 Podpora  fanúšikov 

Pod snímkou sa začali hromadiť komentáre. „Trezor lásky nepoškodený? V tejto smutnej chvíli aspoň trochu nádeje, že lásku skaza ohňa nezloží na kolená,“ stojí v jednom z komentárov. „Veľmi nás mrzí, čo sa stalo… a keď znova otvoríte brány, veľmi radi vás znova navštívime,“ píše ďalší fanúšik. „Je mi to ľúto a každý, kto tam bol a pozná príbeh dvoch kamarátov, ktorí sa rozhodli pre túto nádheru za podpory manželiek, je to obrovská škoda. Pre mňa osobne veľmi špeciálne miesto,“ komentuje ďalšie.