Basák Sex Pistols sa po obvinení z vraždy svojej lásky predávkoval, alebo ho zabila jeho vlastná matka?

1690

Nebyť svojej smrti a tragédie, ktorá jej predchádzala, zrejme by Johna Simona Ritchieho alias Sida Viciousa (†21) dnes nikto nepoznal. Basák punkovej skupiny Sex Pistols nevedel na svojom hudobnom nástroj hrať, zosilňovač mu na koncertoch vypínali a basu musel na nahrávkach prehrať niekto iný. Napriek tomu patrí medzi ikony, je to ale zaslúžené? K drogám, ktoré ho vlastne nakoniec vyniesli medzi slávnych, mal vzťah už v detstve. S veľkou pravdepodobnosťou ale stáli za vraždou jeho lásky Nancy a nakoniec aj za jeho smrťou.

Sid vyrastal väčšinu život len ​​so svojou matkou, ktorá nemala nikdy k drogám ďaleko – na distribúciu doviedla neskôr aj práve svojho syna, ktorý minimálne od sedemnástich rokov užíval intravenózne amfetamíny. Bol navyše známy tým, že sa už od mladosti správal násilnícky – ubližoval sám sebe, ale často napádal aj ľudí vo svojom okolí.

Keď z kapely jeho kamaráta Johna Lydona alias Johnyho Rottena odišiel basák, ponúkli Sidovi miesto v skupine. Lenže Sid punkovo ​​síce vyzeral a choval sa tak, ale na basu hrať nevedel. Pri koncertoch mu vraj často vypínali zosilňovač a na nahrávkach jeho hudobnej časti odohral gitarista kapely Steve Jones.

Nebol v skupine ani rok, keď stretol fanúšičku Nancy Spungen a bláznivo sa do seba zamilovali. Nancy bola v tom čase už závislá na heroíne a Sida, ktorý mal k drogám tiež veľmi vrelý vzťah, stiahla rýchlo so sebou. Hoci sa beznádejne milovali, boli obaja veľmi násilnícki a ich vzťah k sebe navzájom aj drogám ničil aj kapelu, ktorá sa čoskoro na to rozpadla.

Gitarový mág Jimi Hendrix by oslávil sedemdesiate piate narodeniny. Zomrel ako 27 ročný. 

Dvojica prepadla beznádejne heroínu – v októbri 1978 našiel Sid Nancy mŕtvu v kúpeľni ich hotelovej izby v New Yorku. V bruchu mala jedinú bodnú ranu. Sid sa stal hlavným podozrivým a z vraždy bol neskôr aj obvinený. Skončil vo väzení, kde zároveň podstúpil odvykačku. Po dvoch mesiacoch bol prepustený na kauciu.

Hviezdy za mrežami: Čím sa previnilo týchto 11 muzikantov?

Slobody si ale dlho neužil – na oslave na jeho prepustenie dostal údajne od matky čistý heroín, ktorým sa predávkoval. Našli ho ráno druhého dňa už mŕtveho. Dodnes nie je jasné, či išlo o nehodu alebo samovraždu. Je dokonca možné, že ho jeho matka predávkovala schválne, pretože sa bála, aby neskončil vo väzení za vraždu Nancy. Sama sa k tomu krátko pred svojou smrťou priznala.

Na posledných fotkách si Jim Morrison užíva dovolenku v Paríži. O pár dní neskôr ho našli mŕtveho

Sid si vraj prial byť pochovaný vedľa Nancy, jej matka – a tiež fakt, že Nancy bola židovka – to nedovolila. Sidova matka mala raz v noci preliezť múr cintorína a Sidov popol rozprášiť na jej hrobe, aby milenci mohli byť spolu aj po smrti. Podľa inej verzie ale pri návrate do Británie na letisku urnu omylom prevrhla a popol sa dostal do ventilačného systému budovy.