Berlusconi platil mafii za bezpečie. Cosa Nostra ho chránila 20 rokov

1774

Podľa súdnej správy si bývalý premiér platil 20 rokov za ochranu u preslávenej sicílskej mafie Cosa Nostra. Trest mu však kvôli premlčaniu nehrozí.

Informáciu o politikovom spojení s mafiou vyniesol súd v Palerme, ktorý riešil prípad Berlusconiho blízkeho priateľa a bývalého senátora Marcella Dell’Utri, sú obzvlášť. Ten tento rok v marci dostal za tajné dohody so špičkami organizovaného zločinu sedem rokov väzenia.

Podľa sudcov bol 73-ročný Dell’Utri spojkou medzi Berlusconim a podsvetím. Vo svojom podrobnom zdôvodnení uvádzajú, že nie je pochýb, že pomáhal prelievať Berlusconiho milióny do pokladne Cosa Nostry. Kľúčovou pre ďalšie roky sa ukázala schôdzka z roku 1974, kde sa dvojica stretla s vtedajšími mafiánskymi bossmi a dohovorila si spoluprácu, ktorá nakoniec trvala skoro 20 rokov.

Za tučnú hotovosť v rádoch miliónov eur si Berlusconi zaistil bezpečnosť a tiež pomoc vo svojom stavebnom a mediálnom biznise na Sicílii. Súčinnosť potom mala trvať až do roku 1992, počas ktorého mafia vykonala v Taliansku sériu bombových útokov.

„To, čo už sme všetci dlho vedeli, teraz získalo oficiálne pečiatku. Na jednej strane príbehu stáli bossovia Cosa Nostry a na druhej milánsky podnikateľ a dlhoročný premiér Berlusconi,“ okomentoval prípad talianskemu denníku La Repubblica Attila Bolzoni, popredný autor kníh o mafii.