Z roka na rok sa v batožine nachádza aj viac ochranných prostriedkov proti slnečnému žiareniu. Jasné, že o množstve a type opaľovacích prostriedkov rozhoduje typ pleti a cieľ cesty.

Základné pravidlo je všetkým známe: Čím je pokožka svetlejšia a čím južnejšia je dovolenková destinácia, tým vyšší ochranný faktor treba použiť. Faktor vám prezradí, aký dlhý čas môžete bez rizika stráviť na slnku. Faktor na obale vynásobte desiatimi a získate počet minút, počas ktorých vás mlieko, či krém bude chrániť pred spálením. Čo je pri opaľovaní ešte dôležité, prezradia naše zásady:

 10 pravidiel  opaľovania: 

1. Príprava. Zvyknite pokožku na slnko už pred dovolenkou. Stačí stráviť aspoň zopár hodín na miestnom kúpalisku, alebo aspoň dvakrát zájsť do solária. Nie je to síce žiadny zázrak, ale pokožka sa trocha pripraví na prudké slnko.

2. Koľko mlieka treba? Na celé telo človek potrebuje asi 30 ml – to znamená jednu dlaň opaľovacieho prostriedku. Väčšie množstvo je úplne zbytočné, radšej sa treba natierať častejšie.

3. 30 minút pred. Každý ochranný prostriedok potrebuje asi 30 minút na to, aby začal účinkovať. Preto je lepšie nenatierať sa až na pláži, ale hneď ráno po osobnej hygiene. Kto je však veľmi nedočkavý a nechce tráviť pol hodiny v tieni, môže použiť prostriedky s minerálnym ochranným filtrom, ktorý sa nevstrebáva do pokožky, ale vytvára na jej povrchu svetloodrážajúci film.

4. Zabudnuté zóny. Často sa natierame iba na veľkých plochách tela, ale zabúdame na menšie. Preto si treba natierať aj napr. prsty na nohách, ušné lalôčky, miesta za ušami. Tip: Prvý deň opaľovania treba mať čo najmenšie plavky (bikini), tieto partie dobre chránené trocha opáliť a postupne používať väčšie plavky. Predídete tým bolestivým spáleným okrajom okolo plaviek.

5. Koľko času tráviť na slnku? Pravidlo je známe. Opaľovať sa treba ráno maximálne do poludnia, potom aspoň do 15. hod. držať siestu, lebo vtedy je slnko najprudšie a na pláž sa vrátiť až potom. Okrem iného: Za poludňajšiu prestávku sa vám poďakuje krvný obeh.

6. Na vode. Pozor, ak ste na nafukovačke, alebo na člne! Voda odráža slnečné lúče a zosilňuje ich. Pri mori stále povieva vietor, je síce príjemný, ale slnko páli aj tak. Najlepšie je použiť slnečný blokátor (faktor 30) alebo si obliecť tričko.

7. Pozor na oči! Pleť okolo očí je jemnejšia a citlivejšia. Pokožka pod obočím sa spáli rýchlo. Treba stále nosiť slnečné okuliare.

8. Proti starnutiu. Pri zrelej pokožke si dávajte pozor na to, aby sa pleť, najmä na tvári nevysušovala a nevytvárali sa tak vrásky zo slnka. Kto nemá prostriedky na luxusné krémy s blokátormi, nech si radšej tvár nevystavuje priamemu slnku. Aj pod slnečníkom zhnednete.

9. Správne opekanie. Pri opaľovaní sa pravidelne obracajte. Získate tak rovnomernú hnedú farbu, nielen pásy na bruchu, či ramenách, ale súčasne tak poskytnete najexponovanejším častiam tela malý odpočinok.

10. Posledný tip. Dva týždne pred dovolenkou nepoužívajte krémy a pleťové prostriedky, ktoré obsahujú retinol a ovocné kyseliny. Po týchto látkach je pokožka citlivejšia a tenšia.

zed