Jasmina Hartinová, nevesta miliardára lorda Ashcrofta, čaká na verdikt súdu v štátnej väznici v Belize. Tam je za údajnú vraždu z nedbanlivosti miestneho policajta Henryho Jemmotta. Väznica, kde bude blondína tráviť čas, bude pre ňu ale ťažkou skúškou. Neslávne známa centrálna väznica sa radí medzi tie najhoršie na svete.

Belizská štátna väznica je jedinou väznicou v krajine a sú tu sústredení tí najhorší zločinci. Viac ako tisícka väzňov si z väznice aj napriek prítomnosť ostrahy urobila svoj štát v štáte. Kedysi sa toto zariadenie objavilo v epizóde seriálu o najtvrdších väzniciach sveta, uviedol Independent.

Na Jasminu nečaká vo väzení iba spoločnosť tých najkrutejších vrahov, ale tiež ju tu privítajú pacienti s rôznymi duševnými chorobami. Kvôli nedostatočnej infraštruktúre sú ako psychicky chorí, tak vrahovia v jednom priestore spoločne.

Centrálna väznica pripomína preplnené a nehygienické zariadenia z tých najhorších gulagov. Podobá sa neslávne známym väzniciam v Mexiku, Guatemale alebo Salvádore. V týchto juhoamerických zariadeniach častou berú trestanci spravodlivosť do svojich rúk a novo prichádzajúcich trestancov radi mučia, ako dokazujú videá kolujúce na internete.

Milá starenka koho nemala rada toho zavraždila a mäsom pohostila susedov a hlavne deti

Kvôli závažným trestným činom vo vnútri väznice sa miestna správa pokúša priviesť trestanca na vieru a tým násilia v zariadení zmierniť. Hoci k istému poklesu kriminality došlo, stále to nie je dosť. K tomu ešte v správe väznice bujnie korupcia, rôzne zvýhodňovanie na úkor iných a zámerná nedbalosť zo strany dozorcov.

Ak by Hartinová dosiahla vrchol zúfalstvo, môže sa paradoxne pokúsiť o útek. Väzeň Robinson Michael prehovoril o tom, že niektoré časti väzenia sú natoľko schátralé, že je možné uniknúť. „Iba ohnete mreže a ste vonku, sú totiž kvôli slanému vzduchu značne skorodované,“ uviedol. To je ale len jedna jediná poľahčujúca okolnosť. Inak je podľa Michaela väznica pre normálneho človeka absolútne neobývateľná. „Na tom mieste by vôbec nemali existovať ľudia, bodka,“ dodal.

Bývalá milenka hviezdy Boyzone zavraždila pestúnku

A aby toho nebolo málo, tak v zariadení nedávno prepukla epidémia koronavírusu. Stiesnené priestory dávajú vírusu veľa šancí, ako sa bez problémov šíriť. Nedávne správy tiež odkazovali na to, že väznica bola zamorená škorpiónmi.

V októbri minulého roka usporiadalo 28 väzňov ozbrojený útek, zajali rukojemníkov a pomocou vysoko výkonných zbraní vykonali hromadný útek.

Milionárske detičky alebo AKO SA ŽIJE ĽAHKO

Kriminalita v Belize v posledných rokoch významne vzrástla, pretože bývalá britská kolónia sa ocitla uprostred stredoamerického obchodu s drogami, čo poskytlo vhodný východiskový bod medzi kolumbijskými producentmi a mexickými kartelmi.