BMW má svetový rekord. Pozrite sa na najdlhšiu drift aj tankovanie počas neho

1450

 

Mníchovská automobilka sa úspešne pokúsila o zápis do Guinnessovej knihy rekordov. Má na svojom konte najdlhšiu drift na svete, trval osem hodín.

Ak sa chcete uchádzať o svetový rekord v najdlhšom drifte, musíte vyriešiť hneď niekoľko komplikácií. Jednou z najväčších je otázka, ako počas rekordnej jazdy obstarať dostatok paliva? Toyota to pred časom pri pokuse modelu GT86 vyriešila prídavnou nádržou, ale BMW situáciu rozlúskli s ešte väčšou gráciou – hneď štyrikrát

tankovalo za jazdy!

K úspešnému doplnenie nádrže bola potreba nielen malá prestavba rekordmana, ale aj vlastné tankovacie zariadenie. Pri jeho stavbe sa BMW inšpirovalo znalosťami z leteckého priemyslu. Výsledkom je, že M5 bolo možné dotankovať 68 litrami paliva za približne 50 sekúnd. V tej chvíli obe vozidlá driftovali bok po boku.

Model M5 bol v tejto disciplíne najlepší na svete už pred rokmi, stačil k tomu drift dlhý 82,5 kilometra. Lenže doba pokročila a o zapísanie do historických tabuliek sa úspešne pokúsila Toyota s modelom GT86. Najprv pokusom o celkovej dĺžke cez 144 kilometrov, o tri roky neskôr si potom Japonci polepšili na 165,04 km. Doterajší rekord trval 5 hodín a 46 minút.

Na trón sa ale teraz opäť vrátilo BMW, nezabránil tomu ani drobný ťukanec pri dopĺňaní paliva. Inštruktor Johan Schwartz (taktiež autor predchádzajúceho rekordu BMW) jazdil dverami napred po zavlažovanej dráhe dlhých osem hodín a celkom urazil 374 kilometrov. To na zlomenie rekordu s prehľadom stačilo, čo priamo na mieste potvrdil aj zástupca Guinnessovej knihy rekordov, ktorý na regulárnosť pokusu dohliadal.