Delawarské univerzita neobnoví kontrakt profesorke antropológie Katherine Dettwylerové kritizujúce charakter Otto Warmbiera, ktorý minulý týždeň zomrel potom, čo bol väznený v Severnej Kórei. Dvadsaťdvaročný Warmbier bol Severokórejčanmi odsúdený na 15 rokov nútených prác za ukradnutý plagát z hotela. Prepustený bol po mnohomesačnom väznení a minulý týždeň zomrel krátko po návrate do USA. Podľa lekárov mal poškodený mozog, ale príčina nie je jasná. KĽDR poprela správy, že Warmbier bol mučený.

Myslel si, že mu všetko prejde

Dettwylerová pracovala na univerzite na čiastočný úväzok ako profesorka antropológie. Vyvolala rozruch, keď na Facebooku napísala, že Warmbier bol vychovaný tak, že si myslel, že mu všetko prejde.
Podľa nej sa mladík správal podobne ako mnoho iných „belošských, mladých, bohatých Američanov, ktorí nemajú potuchy o ničom“. „Správal sa ako rozmaznaný, naivný, arogantný americký študent, ktorý sa nikdy nemusel zodpovedať zo svojich činov,“ napísala Dettwylerová.
„Je to ten typ detí, ktoré plačú nad zlými známkami a nemyslí si, že na to, aby mali známky dobré, je potrebné čítať a študovať. Za to, že vyrástol v presvedčení, že mu všetko prejde, nesú zodpovednosť jeho rodičia,“ napísala šesťdesiatdvaročná Dettwylerová.
Warmbier bol v KĽDR uväznený v roku 2016 za krádež propagandistického plagátu. Pred súdom prepukol v plač. Z pätnásťročného trestu si odpykal 17 mesiacov, avšak do USA sa vrátil v kóme.
Dettwylerová učila na univerzite v jarnom semestri a univerzita teraz oznámila, že kontrakt s ňou nepredĺži, pretože sa profesorkine výroky nezlučujú s názorom univerzity. „Súcitíme s rodinou Warmbierových,“ uviedla univerzita vo vyhlásení