V Austrálii bola Kathleen Folbiggová (55) označovaná za „najhoršiu sériovú vrahyňu“. Súd ju v roku 2003 poslal do väzenia na 40 rokov za vraždu jej detí. Odpykala si nakoniec polovicu trestu. Vďaka novému vyšetrovaniu dostala milosť. Jej prípadu sa totiž chopili vedci, ktorí zistili, že jej deti pravdepodobne zomreli prirodzenou smrťou.

Súdny proces s Kathleen Folbiggovou začal v roku 2003 a získal si veľkú pozornosť verejnosti. Obžaloba tvrdila, že zavraždila svoje tri deti a štvrté zabila. Dcéra Sarah bola v čase smrti iba desať mesiacov stará, dcérke Laure bolo devätnásť mesiacov, synovi Patrickovi osem mesiacov a Calebovi iba devätnásť dní. Deti zomreli medzi rokmi 1989 až 1999. Obžaloba tvrdila, že svoje deti udusila, hoci na telách neboli modriny ani iné zranenia.

 Denníky ako  dôkaz 

Ako uvádza televízia BBC, súd sa sústredil na nepriame dôkazy. Hlavné boli pre obžalobu jej denníky. V denníkoch, ktoré policajtom odovzdal jej exmanžel v roku 1999, písala o ťažkostiach materstva. Písala, že ju trápi smrť jej detí a že ju „prenasleduje vina“. Hoci neexistovali žiadne priame dôkazy, že by svoje deti zabila, súd nakoniec rozhodol, že strávi štyridsať rokov vo väzení.

 Nové  vyšetrovanie 

Prípad sa ale nakoniec dočkal nového vyšetrovania, ktorého sa ujal bývalý sudca Thomas Bathurst. Vyšetrovanie Bathursta dospelo k záveru, že nič nenasvedčuje tomu, že by Folbiggová „bola niečím iným ako ošetrujúcou matkou“. Do vyšetrovania sa zapojila skupina imunológov, ktorá zistila, že dievčatá trpeli genetickou mutáciou zvanou CALM2 G114R, ktorá môže spôsobiť náhlu srdcovú smrť.

Austrália nevyplatí dávky rodičom, ktorí nenechajú očkovať deti

Tím vedcov viedla profesorka Carola Vinuse z austrálskej univerzity. Navyše podľa denníka The New York Post vedci zistili, že Patrick trpel neurogénnou poruchou. Podľa Bathursta nové zistenia nasvedčujú tomu, že deti pravdepodobne zomreli prirodzenou smrťou. Na stopu ich priviedla netypická sekvencia DNA ich matky.

 Omilostenie 

V pondelok 5. apríla napokon generálny prokurátor Nového Južného Walesu Michael Daley podpísal úplnú milosť a nariadil, aby bola Folbiggová prepustená z väzenia. „Existujú dôvodné pochybnosti o vine pani Folbiggovej zo zabitia jej dieťaťa Caleba, spôsobenia ťažkého ublíženia na zdraví jej dieťaťu Patrickovi a vraždy jej detí Patricka, Sarah a Laury. Bolo to pre ňu dvadsaťročné utrpenie. Prajem jej pokoj,“ uviedol Daley.

Udelenie milosti Folbiggová popísala ako „krásny okamih“. Navyše dodala, že to predstavuje nádej pre ďalšie ženy, ktoré sa ocitli v podobných situáciách.