Bree sa stala historicky prvou policajnou fenkou v službách väznice ČR

606

Krásna osemmesačná psia slečna Bree sa stala prvou policajnou fenkou v radoch väzenskej služby. Svoj služobný život tak nestrávi u polície. Bude strážiť a slúžiť vo Väznici Kynšperk nad Ohří. A z chovateľskej stanice služobných psov v Prackoviciach nad Labem za ňou počas leta prídu aj ďalší štvornohí parťáci.

Osemmesačná sučka Bree

K historickému momentu došlo na začiatku tohto týždňa v Chovateľskej stanici služobných psov v Prackoviciach nad Labem. Osemmesačná sučka Bree doteraz pôsobila pod krídlami Polície ČR a teraz na nej čaká nová výzva. Svoj služobný život strávi vo Väznici Kynšperk nad Ohří, kde bude pomáhať Väzenskej službe SR.

 Dôležité je dopriať psovi  detstvo 

Chov stanice, ktorá funguje od roku 1953, v súčasnosti zaisťuje približne pätnásť policajtov a zamestnancov, medzi ktorými sú nielen chovatelia, ale napríklad aj veterinárka. „Pre policajnú prácu je zásadný dôkladný výber krycieho psa, ktorého kvality sú preverené v priamom výkone služby. Výber budúcich chovných sučiek je vykonávaný s ohľadom na kvalitné povahové vlastnosti a zdravotný stav,“ popisuje v správe tlačová hovorkyňa Policajného prezídia SR Hana Rubášová.

Podľa Radka Fuksu, vedúceho Chovnej stanice v Prackoviciach nad Labem, je zásadné dopriať psovi čas na detstvo. Je potrebné nechať psíka najskôr sa učiť novým návykom od svojej matky a následne ho pomaly systematicky pripravovať a trénovať.

Dojemné príbehy slovenských psích hrdinov, ktorí svoj život obetovali službe vlasti. Arco, Kalab aj Atos

 Väznica sa o ďalšie psy  rozrastie v lete 

Väčšinou sú mladí psy okolo jedného roka životu spolu s psovodmi testovaní, akú majú povahu a kde by boli najviac uplatiteľní. „Je to najnáročnejšie obdobie v živote psa. Keď viem, že je pes ostrejší či hektický, nemôžem ho dať na špecializáciu vyhľadávania výbušnín, tam potrebujeme psa pokojného, ​​ktorý dokáže pracovať s rozvahou,“ popisuje prax Fuksa.

Drogoví Pašeráci si na pomoc zobrali hárajúcu fenku. Finta im nevyšla, vlčiak Zoro sa nenechal „oblbnúť“

Pokiaľ si ale niektoré z Krajských riaditeľstiev Polícia ČR požiada o psa skôr, stanica vyhovie. „V prípade, že kraj vznesie konkrétnu požiadavku, pripravujeme zviera na podmienky, ktoré ho v konkrétnom výkone čakajú,“ dopĺňa vedúca chovnej stanice.

Chovná stanica v Prackoviciach nad Labem ročne odchová okolo stovky policajných šteniat.