Bude z nej anjel či diabol? Najala si vraha na svojho manžela?

1652

Dúfala, že má vyhraté, na lavicu obžalovaných bude ale musieť ísť znovu. Slovenskí najvyšší súd zrušil rozhodnutie nižšieho súdu, ktorý v opakovanom procese zbavil Češku Evu Z. obžaloby z objednávky vraždy svojho slovenského manžela. Prípadom sa tak opäť bude musieť zaoberať Špecializovaný trestný súd v Pezinku.

Špecializovaný trestný súd najprv v roku 2015 uložil Eve Z. v zmieňovanom prípade deväťročný trest väzenia. Najvyšší súd o rok neskôr dospel k záveru, že súd prvého stupňa pochybil pri posudzovaní dôkazov, rozsudok zrušil a vec vrátil na nové pojednávanie. Špecializovaný trestný súd, ktorý sa zaoberá aj najzávažnejšími kriminálnymi prípadmi, v novom procese Češku oslobodil spod obžaloby vlani v januári. A toto rozhodnutie zrušil najvyšší súd.

Kvetinárka Eva Z., ktorá v čase vlečúceho sa procesu porodila dcéru, si podľa prokuratúry objednala vraždu manžela Ľudovíta Turcsányiho v januári 2014, len dva mesiace po sobáši s profesionálnym vojakom, s ktorým žila na západnom Slovenskom. Motívom vraždy vraj bola snaha získať manželov majetok.

Anjel či diabol?

Korunným svedkom v procese sa stal muž, ktorého si žena podľa obžaloby na vraždu svojho manžela najala. Svedok, ktorý sa obrátil na políciu, predtým uviedol, že mu za vraždu sľúbila odmenu 50.000 eur.

Eva Z. vinu poprela, nechcela ani uzavrieť dohodu o vine a treste, vďaka ktorej by výmenou za priznanie mohla dostať miernejší trest. Tvrdila, že korunný svedok v procese sa jej chcel pomstiť za to, že mu odmietla požičať peniaze a že žiadny dôkaz nepotvrdil informácie o vražde a odmene 50.000 eur.