Bulharský expremiér Bojko Borissov zostal v piatok vo väzbe po tom, ako prokuratúra Európskej únie (EÚ) vyšetrovala korupciu, keď jeho podporovatelia vyšli do ulíc na protest proti jeho zadržaniu.

Ministerstvo vnútra vo štvrtok večer uviedlo, že Borissova zadržiavajú 24 hodín počas celoštátnej policajnej operácie zameranej na ďalších bývalých predstaviteľov.

Borissova (62) vzali do väzby spolu s bývalým ministrom financií Vladislavom Goranovom a Borissovovou mediálnou poradkyňou Sedalinou Arnaudovou.

Bulharský expremiér Bojko Borissov zostal v piatok vo väzbe

Úrady neposkytli podrobnosti o prípadných obvineniach voči nim. Miestne médiá však informovali, že prípady sa sústredili na zneužívanie finančných prostriedkov EÚ.

„Európska prokuratúra v súčasnosti vyšetruje, ale v najbližších dňoch uvidíme, kde bude stáť bulharská prokuratúra a či sa konečne postaví na stranu bulharského ľudu,“ povedal Petkov o Borissovovom zadržaní a dodal, že udalosti ukazujú, že „nikto v Bulharsku nie je nad zákonom“.

Voľby v KĽDR: jeden kandidát, spev a tanec a účasť 99,97 percenta

Úradujúci minister financií Assen Vassilev v piatok uviedol, že úrady pracujú na tipe od exilového podnikateľa Vasila Bozhkova, ktorého lukratívny lotériový biznis bol znárodnený v roku 2020.Na základe jeho tipu finanční inšpektori zhromaždili dôkazy o 556 miliónoch leva (280 miliónov eur), ktoré údajne nešli do štátneho rozpočtu pod dohľadom Borisova a jeho ministra financií.

Borissov je zakladajúcim členom stredopravej strany GERB, ktorá je teraz v opozícii.

V piatok všetci zákonodarcovia GERB odišli zo zasadnutia a pripojili sa k demonštrantom pred budovou bulharského parlamentu, ktorí žiadali Borissovovo prepustenie. Zákonodarcovia vyzvali „všetkých bulharských občanov, ktorí veria v demokratické princípy“, aby sa pripojili k protestom.

Kto využije tieto predčasné voľby? Sú Slováci nepoučiteľní ?

„Od dnešného dňa bude parlamentná skupina GERB každý deň pracovať všetkými právnymi prostriedkami na vyprovokovaní predčasných parlamentných volieb, ktoré sú poslednou príležitosťou na normalizáciu politickej situácie a vymanenie sa zo slepej uličky, do ktorej sa súčasná vláda dostala z Bulharskom,“ uviedli.

K zadržaniu došlo po tom, ako hlavná európska prokurátorka Laura Kövesiová oznámila, že európski prokurátori začali 120 vyšetrovaní podvodov v Bulharsku, ktoré zahŕňali finančné prostriedky EÚ súvisiace s verejnými obstarávaniami, poľnohospodárskymi dotáciami, výstavbou a fondmi na obnovu proti koronavírusu. Vyzvala príslušné bulharské orgány, aby sa s nami „spojili, a to aj v obzvlášť citlivých prípadoch“.

Bulharské voľby vyhral expremiér Borisov, výsledky veštia ďalšiu krízu

Borisov, bývalý trojnásobný premiér v rokoch 2009 až 2021, rezignoval po tom, ako novovytvorená strana vyhrala vlaňajšie parlamentné voľby a zaviazala sa vykoreniť rozsiahlu korupciu.

Borissov bol v minulosti počas svojho funkčného obdobia niekoľkokrát obvinený z korupcie, ale poprel akékoľvek previnenie a nebol voči nemu vznesené žiadne obvinenie.