Byt nájomníka Róberta Fica prepadol v prospech štátu. Majiteľa bytu, Bašternáka poslal súd do basy na päť rokov

1458

Bašternák priznal a oľutoval takmer dvojmiliónový daňový podvod. Jeho účinná ľútosť mu nepomohla, nevyhne sa väzeniu.

Súd dnes rozhodoval o Bašternákovom odvolaní proti verdiktu okresného súdu, ktorý mu vymeral päťročný trest za neoprávnenú daňovú vratku pri prevodoch bytov v komplexe Five star residence vo výške takmer 2 milióny eur. Odvolací súd k tomu pridal trest, prepadnutia majetku.

 Súd rozhodol o  odvolaní 

Bratislavský krajský súd dnes nad Ladislavom Bašternákom vyniesol rozsudok. Päť rokov väzenia, päť rokov zákazu podnikať a trest prepadnutia majetku. Rozsudok je právoplatný. Príkaz na výkon trestu odošle súd zajtra. V praxi to znamená, že aj byt v Bonaparte, v ktorom býva Robert Fico, prepadne štátu.

„Odvolací súd dospel k záveru, že trest je primeraný. Treba poukázať na to, že došlo k spôsobeniu škody 1,7 milióna eur,“ upozornil predseda senátu.

Trest prepadnutia majetku sa podľa súdu udelí obligatórne, ak majetok bol v značnej miere nadobudnutý trestnou činnosťou.

Podľa jeho slov obhajcu Petra Filipa je jeho klient v Bratislave a je pripravený nastúpiť na výkon trestu.

 Ľútosť prišla   neskoro 

Bašternákova účinná ľútosť prišla neskoro, keďže ju vyjadril až po tom, ako už čelil trestnému stíhaniu, povedal sudca.

„Krajský súd v Bratislave nariadi výkon trestu odňatia slobody a vydá príkaz na dodania odsúdeného do výkonu trestu. Tento bude zajtra vyexpedovaný polícii,“ potvrdil hovorca krajského súdu Pavol Adamčiak.

Ladislav Bašternák sa na pojednávaní nezúčastnil. Podľa jeho slov obhajcu Petra Filipa je jeho klient v Bratislave a je pripravený nastúpiť na výkon trestu.

Je prvý člen kráľovskej rodiny, ktorý mieri za mreže. Za daňové podvody. Tak to by sa mu u nás nemohlo stať

Už pred súdom sa pritom Bašternák začal zbavovať svojich nehnuteľností, luxusnú vilu na Slavíne daroval manželke. Pokračoval v tom aj po súde a dnes mu už v Bratislave patrí len byt v luxusnom dome Bonaparte, kde býva Róbert Fico s rodinou.

 Čo mu zlomilo  krk?

Spoločnosť BL–202, ktorá mu v minulosti patrila, kúpila v roku 2012 sedem bytov v komplexe Five Star Residence za 12 miliónov, aj keď ich cena bola o hodne nižšia. Neoprávnene si potom uplatnila vratku DPH vo výške dva milióny eur.