Čakám na Božiu spravodlivosť, hovorí mladá Brazílčanka po hromadnom znásilnení

1345

„Zaspala som a prebudila sa na úplne inom mieste. Podo mnou bol muž, jeden na mne a dvaja ma držali za ruky. Veľa ľudí sa mi smialo, bola som zdrogovaná. Veľa z nich malo zbrane, chlapci sa smiali a rozprávali sa,“ opísala šestnásťročná obeť záblesky, ktoré ju z vtedajšej noci zostali v pamäti.

Všetko začalo, keď sa predminulú sobotu vydala k svojmu priateľovi do chudobnej štvrti Rio de Janeira. Tam ju niekto zdrogoval a zneužil. Domov sa dievča dostala až v nedeľu – v mužskom oblečení a zranená. Na internet uniklo krátke video, na ktorom leží nahá a v bezvedomí. Údajne je na ňom počuť mužský hlas, ako sa chváli, že ich bolo „najmenej tridsať“, ktorí dievča zneužili.

Dievča sa teraz rozhodla prehovoriť s televíziou R7. „Vedela som, že nepríde žiadna spravodlivosť, že budem zahanbená. V prvej chvíli sme to ani nechcela povedať matke. Teraz viem, že keby som tým prechádzala sama, bolo by to oveľa horšie,“ povedala dievčina, ktorá má na videu rozostrenu tvár.

Brutálny zločin Brazílčanov pobúril. Na sociálnych sieťach vznikla kampaň #EstuproNuncaMais (Už nikdy znásilnená) a od piatku vyšli do ulíc po celej krajine tisíce ľudí, ktorí protestovali proti sexizmu a prevládajúci machistickej kultúre.

Na internete sa však neobjavila len podpora, ale aj urážky. podľa webu al-Džazíra dievčine niektorí ľudia vyhrážajú aj smrťou a obviňujú ju, že si za útok môže sama. „Nielen, že mi ublížili, zranili moju dušu. Ľudia ma súdili, snažili sa ma obviniť z niečoho, čo nebola moja vina. Okradli ma, nielen materiálne, ale psychicky,“ uviedla dievčina.

 

Polícia dáva dokopy dôkazy

Mladú Brazílčanku znásilnilo možno až tridsiatka mužov z chudobnej štvrti Rio de Janeira. Polícia sa ich teraz snaží identifikovať. V pondelok prebiehala v chudobnej štvrti, kde k napadnutiu došlo, policajná razia. Podľa CNN je zatiaľ identifikovaných šesť útočníkov, medzi ktorými je aj devätnásťročný priateľ obete. Koľko ľudí však už polícia zadržala, nie je jasné.

„Ona teraz potrebuje ochranu a starostlivosť. Došlo k znásilneniu. Teraz sa snažím zistiť, akého rozsahu a koľko ľudí je do toho zapojených. Chcem nájsť všetky dôkazy a odovzdať ich žalobcom, aby mohli predložiť obsiahly prípad a všetci zahrnuti boli odsúdení za zločiny, ktoré spáchali,“ uviedla šéfka policajnej jednotky zaoberajúca sa ochranou mladistvých Cristina Bentoová.

Znásilnené dievča však neverí, že by jej súdny systém v Brazílii priniesol zadosťučinenie. „Čakám na Božiu spravodlivosť. Tá možno príde neskoro, ale nikdy nezlyhá,“ uviedla dievčina.