Čas na zmeny! Pracujme len tri dni v týždni, hovorí miliardár

Jeden z najbohatších ľudí sveta, mexický miliardár Carlos Slim Helu, navrhuje skrátenie pracovného týždňa. Ak by ľudia pracovali len tri dni, mali by podľa neho čas na vzdelávanie, cestovanie či kultúru. V zamestnaní by trávili denne dvanásť hodín a do penzie by odchádzali neskôr, načrtol v rozhovore pre americkú agentúru Bloomberg.

1285

„Nezamestnanosť je veľký problém v mnohých krajinách, najmä v Európe. Je dôležité, aby ľudia neodchádzali do dôchodku v 50, 60, alebo 65. Myslím, že by mali odchádzať do penzie neskôr, pretože majú viac vedomostí a skúseností. A myslím, že by mali pracovať tri dni v týždni. Tak bude priestor aj pre iných,“ vysvetlil pre Bloomberg svoju víziu miliardár.

Viac voľného času by podľa neho pomohlo rozvoju turizmu, kultúry, športu alebo vzdelania. Ľudia by sa mohli navyše učiť novým veciam a vyriešilo by to vraj aj problém s rastúcimi nákladmi na dôchodky.

„Moderná spoločnosť požaduje viac vedomostí, viac skúseností a menej fyzickej sily,“ vyhlásil muž, ktorého majetok sa odhaduje na 49,5 miliardy dolárov.  „Ekonomika sa preorientováva na služby,“ vyhlásil s tým, že to mnohí stále nechápu.