Čečenca, ktorý odrezal hlavu parížskemu učiteľovi, pochovali vo vlasti s poctami

761

Abdulak Anzorov, ktorý v októbri na predmestí Paríža zavraždil francúzskeho učiteľa kvôli školskej prezentácii karikatúr proroka Mohameda a ktorého potom zastrelila polícia, bol v nedeľu pochovaný v rodnom Čečensku na ruskom severnom Kaukaze.

Vjazd do dediny Šalaži, ležiacej asi 40 kilometrov od Grozného, ​​hlavného mesta Čečenska, bol počas pohrebného obradu uzatvorený, napísal server Kavkazskij uzol.

Islamský terorista zabíjal pred kostolom Notre-Dame!  Dvoma obetiam odrezal hlavu!

Pripomenul, že vraždu učiteľa, ktorá šokovala francúzsku verejnosť, odsúdilo združenia Čečencov v Európe, ako aj vládca Čečenska Ramzan Kadyrov. Avšak Anzorov bol pochovaný „s poctami“ a obradu na zasneženom cintoríne sa zúčastnilo asi 200 ľudí, prevažne príbuzných.

Na bezpečnosť dohliadalo 65 policajtov. Oficiálne čečenská médiá sa o pohrebe nezmienila. Denník The Moscow Times uviedol, že jedna z ulíc v Anzorovovej rodnej dedine Šalaži bola na jeho počesť premenovaná.

Rádio Slobodná Európa uviedlo, že na videu z pohrebu, ktoré sa objavilo na sociálnych sieťach, sú vidieť muži odriekavajúci islamskú modlitbu. „Nie je boha okrem Alaha a jeho poslom je Mohammed. Boh je veľký,“ skandovali muži nesúci na cintorín Anzorovovu rakvu.

Prezident Macron na pohrebe učiteľa za zbabelcov označil tých, ktorí prezradili jeho meno „barbarom“

AFP pripomenulo, že Kadyrov zároveň ostro kritizoval francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona za obhajobu prorokových karikatúr a že v Groznom demonštrovalo niekoľko stoviek tisíc ľudí po tom, čo karikatúry vyšli v roku 2015 vo francúzskom satirickom týždenníka Charlie Hebdo.

47 ročného stredoškolského učiteľa Samuela Patyho zavraždil osemnásťročný Anzorov 16. októbra na parížskom predmestí Conflans-Sainte-Honorine. Odrezal mu hlavu, polícia ho krátko po čine zastrelila.

Útočník z Viedne si išiel za svojím známym na Slovensko pre muníciu

Vražda učiteľa pobúrila francúzsku i svetovú verejnosť, pretože jej motívom bola podľa doterajších zistení pomsta za to, že pedagóg so žiakmi hovoril o slobode slova a ukazoval im pri tom karikatúry moslimského proroka Mohameda. Polícia v súvislosti s vraždou zadržala šestnásť ľudí.

Sú medzi nimi napríklad mladíci, ktorí s páchateľom pred vraždou komunikovali na sociálnych sieťach, alebo študenti školy, ktorí Anzorovovi pomohli pred činom učiteľa identifikovať.

Už koncom októbra polícia obvinila 14 a 15 ročných žiakov, že za sumu zhruba 300 až 350 eur útočníkovi, ktorý učiteľa osobne nepoznal, pedagóga ukázali.