Zabíjajú civilistov a strieľajú aj na deti. Takú povesť majú na Ukrajine čečenské sily bojujúce na strane ruskej armády. S pritvrdzovaním moskovskej taktiky a s pribúdajúcimi stratami v jej radoch sa dostávajú stále viac do centra pozornosti. Polovojenské jednotky by mohli – spoločne s Putinovými žoldniermi z tzv. Wagnerovej skupiny – hrať kľúčovú úlohu pri dobývaní Kyjeva a ďalších veľkých miest.

Podľa čečenského vodcu Ramzana Kadyrova, ktorý je veľmi aktívny na sociálnych sieťach, jeho muži oslavujú jeden úspech za druhým. „Príslušníci ukrajinských ozbrojených síl, ktorí sa vždy chválili svojou odvahou, utekajú, keď vidia čečenských bojovníkov,“ chválil sa pred niekoľkými dňami Kadyrov.

Sám údajne do Kyjeva pred niekoľkými dňami zavítal. Na sieti Telegram zverejnil video, na ktorom sa schovaný v temnej miestnosti radí so svojimi veliteľmi. Podľa neho boli zábery zhotovené v Hostomeli; ich pravosť však nemožno overiť. „Vaša rozviedka je neschopná. Boli sme od vás, kyjevských nacistov, asi 20 kilometrov. A teraz sme ešte bližšie. Nemusíte nás hľadať – my si nájdeme vás,“ napísal Kadyrov.

Vzhľadom na to, že ostreľovanie sa teraz sústredí najmä na obytné oblasti a morálka ruských vojakov nielen z tohto dôvodu upadá, ochota kadyrovcov na páchanie vojnových zverstiev sa Kremľu bude hodiť, píše server iNews.

A Ukrajinci sa bránia zbraňami aj kontrapropagandou. Národná garda zdieľala Twitteru video, na ktorom členovia neonacistického bataliónu Azov mažú bravčovou masťou guľky, ktoré sú určené na boj s čečenskými jednotkami. „Drahí moslimskí bratia, v našej krajine sa do neba nedostanete. Vráťte sa domov, tu vás čakajú iba problémy,“ hovorí muž na videu.

Čečenci sú ale obávaní aj medzi ruskými spolubojovníkmi – tie majú údajne za úlohu strieľať, pokiaľ uvidia náznak ústupu či úteku z boja.

Čečenca, ktorý odrezal hlavu parížskemu učiteľovi, pochovali vo vlasti s poctami

 Nie je Čečenec ako  Čečenec 

Informačná vojna medzitým pokračuje. Zatiaľ čo veliteľ doneckých separatistov, ktorí obliehajú Mariupol, priznáva, že útok nejde podľa predstáv, Kadyrov na Telegrame oslavuje dobytie mesta. „Mariupol sa pomaly, ale iste očisťuje od nacionalistickej zvole. Prakticky celé územie je už pod kontrolou ruských ozbrojených síl. Bojovníci práporu Azov a ich spoločníci sa, ako sa na zbabelé šakaly patrí, krčia sa v kúte,“ napísal včera v podvečer.

Začal „hon“ na homosexuálov, v Čečensku dvoch z nich utýrali na smrť

Kadyrovci však nie sú jediní Čečenci na Ukrajine. Proti Rusku bojujú jednotky zložené prevažne z veteránov prvej i druhej čečenskej vojny, ktorí do krajiny utiekli práve pred ruskou nadvládou a kadyrovským režimom. Aktívne sú hlavne dva prápory, ktoré vznikli už v roku 2014 po anexii Krymu.

Medzi azylantov z Čečenska môžu byť teroristi, obávajú sa Nemci

Batalion šajcha Mansúra, pomenovaný po polomýtickom vojvodcovi, ktorý na konci 18. storočia bojoval proti ruskej rozpínavosti zosobnenej Katarínou Veľkou, pôsobí hlavne na juhovýchode krajiny. Pomáhal aj pri obrane Mariupolu.

Druhou hlavnou formáciou je batalión Džochara Dudajeva nesúci meno prvého prezidenta nezávislej Čečenskej republiky Ičkerie z 90. rokov. Jej vodca Adam Osmajev trvá na dôslednom rozlišovaní „Čečencov“ a „kadyrovcov“. „Chcem Ukrajincov uistiť, že skutoční Čečenci v stredu bránia Ukrajinu. Tieto bábky (kadyrovci) bojujúce za Rusko sú hanbou celého nášho národa – považujeme ich za zradcov,“ povedal v nedávnom videoposolstve.