Grécki policajti zadržali na lodi neďaleko ostrova Korfu muža obžalovaného z úverových podvodov s miliardovou škodou. V tlačovej správe to uviedol hovorca českého policajného prezídia David Schön. Prípad podľa neho súvisí so sporiteľným družstvom. Muž bude po vybavení administratívy odovzdaný do Česka, kde bude na súde pokračovať prejednávanie jeho prípadu.

Muž sa podľa Schöna dlhodobo vyhýbal trestnému konaniu a v marci tohto roku sa začal skrývať. Súdy preto vydali príkaz na jeho zatknutie, policajti následne zistili, že sa skrýva v zahraničí. „Na začiatku apríla tak bol na utečenca vydaný aj európsky zatýkací rozkaz, ktorý umožňuje rýchle a efektívne vykonávanie potrebných úkonov na území EÚ, vrátane zadržania muža v zahraničí,“ vysvetlil Schön.

Indície podľa hovorcu viedli najskôr do Nemecka, Chorvátska a nakoniec aj do Grécka. „Vzhľadom na to, že získané informácie stále viac ukazovali na to, že sa muž skrýva v Grécku a na pohyb aj úkryt využíva loď, ktorá v jeho živote hrala už skôr významnú úlohu, stalo sa bežnou súčasťou práce kriminalistov aj každodenné využívanie verejne dostupných aplikácií na sledovanie pohybu lodí na mori,“ popísal hovorca. Preverili aj rodinu obžalovaného muža a jeho predchádzajúce vystupovanie v médiách.

Záhada zmiznutej českej plachetnice v Karibiku vyriešená: Peter žil s deťmi medzi indiánmi

Českí policajti tak museli sledovať jachtárske diskusné stránky a spolupracovať aj s gréckou pobrežnou strážou, ktorá muža nakoniec v pondelok na lodi niekoľko desiatok metrov od pobrežia ostrova Korfu zadržala.

Šok pre dvoch juhoafrických jachtárov – veľryba na palube

Identitu zadržaného Schön nespresnil. V súvislosti s prípadom údajného tunelovania Metropolitného sporiteľného družstva (MSD) polícia podľa serveru Zoznam Správy pátrala po šesťdesiattriročnom Jiřím Liškovi obžalovanom z úverového podvodu.