Česká novinárka, ktorá je pod ochranou polície odhalila utajované komunikácie so zavraždeným Kuciakom

1740

Česká novinárka Pavla Holcová, ktorá dlhodobo spolupracovala so zavraždeným Jánom Kuciakom na odkrývaní pôsobenia mafia na Slovensku. Mladého investigativca to stálo život, Holcová preto dostala policajnú ochranu. V rozhovore prezradila, aký novinár Kuciak bol, aké využíval spôsoby ochrany a šifrovania komunikácie a tiež fakt, že pred niekoľkými mesiacmi boli varovaní pred nebezpečenstvom, ktoré im hrozí!

Pavla Holcová je v súčasnej dobe v súvislosti s vraždou Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pod policajnou ochranou. Existuje totiž obava, aby ju nestihol podobný osud ako Kuciaka – na materiáloch o talianskej ‘Ndranghete pracovali totiž spolu. Poznali sa asi päť rokov a nešlo o ich prvú spoluprácu.

Podľa Holcovej bol Kuciak plachý a veľmi mierny, takisto však spoľahlivý a najmä opatrný. „Všetka naša komunikácia – tým, že sme každý bol v inom štáte – prebiehala on-line, aj keď sme sa raz začas videli osobne. Ale on normálne používal PGP kryptovanie všetkých e-mailov, na mobile sme si písali alebo volali iba cez signál, cez normálny telefón sme vôbec nepreberala nič citlivého. Vždy sa riadil podľa zásad bezpečnosti,“ povedala Holcová v rozhovore pre server Aktuálně.cz.

Prezradila aj, že u Kuciaka nehrozilo ani to, že by sa napil a o svojej práci rozprával kamarátom v krčme. „Chápal, že to, čo robí, ho môže relatívne ohrozovať.“

Pred časom navyše dostali aj varovania. „V momente, keď sme pracovali na jeho poslednom článku, mali sme v tíme ešte kolegov z Talianska a tí nám pred pár mesiacmi písali, že dostali varovanie od talianskej polície, že toto sú nebezpeční ľudia (ľudia okolo talianskej mafie, pozn. Red. ) a máme si dávať veľký pozor,“ opísala Holcová. Netušili, aké reálne je ono nebezpečenstvo, pretože zatiaľ iba zháňali verejne dostupné materiály.

Aj to sa ale ukázalo ako potenciálne nebezpečné. „Ján začal posielať na úrady žiadosti o slobodný prístup k informáciám. Vo formulári sa musí vypĺňať adresa trvalého bydliska. A oni veľmi pravdepodobne tých ľudí upozornili, že sa na nich niekto pýta. To je jedna z tých teórií, ako to mohlo byť. Začal sa pýtať na veľmi citlivé otázky,“ uviedla.

Sama Holcová ale nie je úplne presvedčená, že za Kuciakovov vraždou stojí práve talianska ‘Ndrangheta. „Ja nechcem o ničom špekulovať. Je okolo toho stále veľa otázok. ‘Ndrangheta bežne nezabíja novinára – v Taliansku, ani niekde inde. Ale naozaj neviem,“ dodala.