Tento týždeň to bude už päť mesiacov od rozhodnutia Vladimíra Putina (69) poslať tanky na Ukrajinu a začať tak brutálnu vojnu, ktorá spustila masívnu utečeneckú vlnu. Počas nej Česko prijalo už 390-tisíc utečencov. České ministerstvo práce zisťovalo, kto že to s nimi vlastne žije.

Hoci sa mnoho utečencov už vrátilo späť na Ukrajinu alebo sa presunulo do inej krajiny Európskej únie, stále v Česku poskytujú ochranu pred ruskými útokmi státisícom z nich. Ministerstvo práce a sociálnych vecí počas júna zaslalo dotazníky všetkým žiadateľom o humanitárnu dávku, ktorí poskytli svoj e-mail. A získalo tak informácie od viac ako 50 tisíc utečencov.

Hlavné zistenie? Do Česka utiekli predovšetkým matky s deťmi a viac ako tretina prichádzajúcich má vysokoškolské vzdelanie. Problémy zohnať si prácu ale môžu mať Ukrajinci hlavne kvôli nízkej znalosti v češtiny.

Ukrajina denne prichádza až o 100 zabitých a 500 ranených vojakov

 Česko ako  jednotka 

Z Ukrajiny utieklo od začiatku vojny už okolo šesť a pol milióna ľudí. Česko sa pre nich stalo treťou najvyhľadávanejšou destináciou. V prepočte na počet obyvateľov ale jasne vedie s 3646 utečencami na sto tisíc obyvateľov. Druhé je susedné Poľsko, ktoré má 3157 utečencov na sto tisíc obyvateľov.

Dôvodom je podľa štúdie vzdialenosť od Ukrajiny aj kultúrna blízkosť. V Česku už navyše pred vojnou žilo mnoho Ukrajincov, ku ktorým sa tak ich známi mohli rovno nasťahovať

Okupanti sa fotili ukradnutým foťákom, dopadla ich ukrajinská armáda

 Mladí utečenci, 
tretina s vysokou školou 

Znovu sa potvrdzuje, že bezpečie vyhľadávajú predovšetkým rodičia s deťmi, konkrétne matky. Podľa štúdie je v Česku 40 percent maloletých utečencov, zatiaľ čo žien rovno 44 percent.

Až v 72 percentách všetkých domácností bývajú práve neplnoletí. Viac ako dve pätiny takýchto domácností majú deti do piatich rokov veku. Tínedžerov nad trinásť rokov tu je naopak iba 16 percent.

Utečenci vyzerajú ako bojovníci a pripomínajú armádu

Seniori tvoria len štyri percentá všetkých utečencov a muži 17 percent. Také údaje ale nemusia byť úplne presné, pretože niektorí už mohli zase odísť preč.

Medzi dospelými Ukrajincami nájdeme až 35 percent osôb s vysokoškolským diplomom. To je približne dvojnásobok toho, koľko má Česko vysokoškolsky vzdelaných ľudí. Treba však dodať, že vzdelávací systém na Ukrajine je trochu odlišný, a diplom tak možno získať aj po špeciálnom dvojročnom bakalárskom stupni.

Utečenci z Ukrajiny, ktorí sa sotva dostali do bezpečia a už ich ohrozujú zločinecké gangy

 Neznalosť  češtiny 

Prekážkou na trhu práce aj so začlenením do českej spoločnosti je neznalosť českého jazyka u 69 percent všetkých utečencov zo štúdie. Dobrou správou ale je, že prevažná väčšina z nich sa učiť po česky chce. Aj napriek tomu je už polovica dospelých Ukrajincov v Česku zamestnaná.

Strechu nad hlavou pre utečencov je v Česku stále ťažšie nájsť. Aj tak až 44 percentám Ukrajincov bolo poskytnuté miesto v solidárnych domácnostiach. Štvrtina je potom v nájomných bytoch a 15 percent na ubytovni.

Utečenci: Európa je už aj tak naša, vyberte si najlepší flek

Ani nie desatina utečencov býva v hoteloch alebo penziónoch. Za úspech takej mimoriadnej a rýchlej pomoci sa dá považovať, že až tri štvrtiny všetkých ľudí sú tu so svojim ubytovaním spokojné a neplánujú svoje bývanie meniť.