České väznice päť rokov po Klausovej amnestiu „praskajú opäť vo švíkoch“. kriminalita narastá

772

V dlhodobo preplnených českých väzniciach je aktuálne cez 22 tisíc odsúdených a väzobne stíhaných. Ubytovacie kapacity sú v priemere zaplnené na 106 percent. Rozsiahla amnestia, ktorú pred piatimi rokmi vyhlásil prezident Václav Klaus, túto situáciu zlepšila len dočasne. Na slobodu sa vtedy dostalo 28,5 percenta väzňov, časť z nich však pokračovala v trestnej činnosti a za mreže sa čoskoro vrátila. Kriminalita po amnestiu vzrástla o sedem percent.

„Opäť sme preplnený. Z počiatku roka stavy veľmi rástli,“ uviedol na decembrovom bilančným stretnutí s novinármi šéf Väzenskej služby Petr Dohnal. Kým začiatkom roka 2016 bolo vo väzniciach 20 866 väzňov, tento rok 2017 už v auguste ich bolo v priemere 22 711.

Monitorovacie náramky už budúci rok

Kvôli rastúcemu počtu väzňov vláda opakovane schválila zvýšenie počtu príslušníkov Väzenskej služby. Budúci rok ich tabuľkovo bude 7624. Šéf zboru verí, že väzniciam aj dozorcom čiastočne uľavia elektronické monitorovacie náramky, ktoré začnú v praxi fungovať na jar 2018 a ktoré by mohli presvedčiť sudcov k častejšiemu ukladaniu trestu domáceho väzenia.

Väznice, ktorých je v Česku 35, sa s nedostatkom miesta stretávajú niekoľko rokov. K 1. januáru 2013, kedy Klaus krátko pred koncom prezidentského mandátu oznámil svoje kontroverzné rozhodnutie, bolo zatvorených 22 638 ľudí a prepustenie sa dotklo 6471 z nich. Väzenská služba potom dočasne zakonzervovala tri pobočky väzníc, ako nadbytočnú zrušila väznicu v Drahoniciach. Všetky objekty postupne začala opäť využívať.

Klaus schytal kritiku

Klausova amnestia sa pred piatimi rokmi celkovo dotkla viac ako 111 tisíc odsúdených a obvinených, väčšinou sa týkala podmienečných trestov. Nepodmienečné tresty väzenia Klaus odpustil celkom zhruba 20 tisícom ľudí, väčšina z nich ani nestihla nastúpiť do väzníc.